• Mayıs 10, 2020

Baharatlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Baharatlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B ir rivayete göre baharat kullanımı şu şekilde başlamıştır. Önceden buzdolabı olmadığı için yemekler çabuk bozuluyordu. İnsanlar yemeklerin tadını bastırmak için baharat kullanıyorlardı. Doğruluğu konusunda net bir bilgi yok. Fakat baharat günümüzde yemeklere tat vermek için, lezzetli olduğu için kullanılmaktadır. Ayrıca çok faydalı besinlerdendir. Baharatın tarihçesi ile ilgili olarak bilinen gerçek baharatın insanlığın başlangıcına kadar uzandığı yönündedir. İlk kullanan ülke uzak doğu olarak kabul edilmektedir. Avrupa ülkelerine Hindistan’dan gelmiştir. İlk dönemlerde ilaç yapımında kullanılmıştır. O dönemlerde en pahalı baharat Hint karabiberiydi. Dünyada en çok baharat kullanan ülke Hindistan, Türkiye’de ise Güneydoğu Anadolu bölgesidir. Baharatın tarihini kısaca özetledikten sonra bu lezzetli besinin faydalarından söz edelim.

Baharat ve Faydaları

Yemeklerin lezzetini arttırmak için kullanılan baharatlar aslında sağlığa faydalı etkileri oldukça fazla. Son zamanlarda Yapılan araştırmalar bunu göstermekte. Peki baharat nelere iyi gelir? Baharatın faydaları nelerdir?
Metabolizmayı hızlandırırlar.
Sindirim sistemini düzenler.
İştah kesici özelliği vardır. Kilo kontrolünde kullanılır.
Kan yağlarını azaltır.
Tatlı isteğini azaltır.
Kalori yoktur. Rahatlıkla tüketilebilir.
Kalp sağlığına olumlu etkileri
Gaz ve hazımsılık şikayetlerini azaltır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
En Sevilen Baharat Çeşitleri
Ülkemizde en sık kullanılan baharat çeşitleri ve faydaları şunlardır;
Kırmızı Biber: Kırmızı biber metobilizmayı hızlandırır ve kilo vermeyi kolaştırabilir. Boşaltım sistemine de olumlu etkileri olan kırmızı biber, lezzetiyle de en sık tercih edilenler arasındadır.
Karabiber: Yine ülkemizde sık kullanılan baharatlardan birisidir. Karabiberin, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı direnci arttıracağı söyleniyor. Çorbalarda kullanıldığında hem lezzetli hem de faydalı olabiliyor. Boğazı yumuşatma özelliği vardır. Çay içerisinde de kullananlar bulunmaktadır.
Kekik: Özellikle et yemeklerinde kullanılır. Lezzete lezzet katar. Hazımsızlığı önler. Mideyi rahatlatır, gaz oluşumunu önler. Kan kolesterolünü düzenleme özelliğide bulunmaktadır.
Kimyon: Kimyon özellikle emziren anneler üzerinde olumlu etkiler bırakır. Süt salımını arttırdığı ve bebeğin gazını aldığı yönünde bilgiler bulunmaktadır.
Nane: Hazımsızlığı gidermekte, mide bulantısını azaltmakta yardımcı olur. Stres önleyici özelliğinin yanı sıra rahatlatma özelliği de bulunmaktadır. Naneyi yemeklerde lezzet arttırmak için kullanabilir ya da kış aylarında çay olarakta tüketebilirsiniz. Boğaz ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir.

Baharatın faydaları ile ilgili blog yazımızın sonuna geldik. Kuruyemiş faydaları başlıklı yazımızı okuyarak kuruyemişler hakkı nda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.