• Ekim 28, 2020

Kış aylarındaki faydalı içecekler

Kış aylarındaki faydalı içecekler

Kış aylarındaki faydalı içecekler nelerdir? Yazdan sonbahara geçerken güneşin etkisini azaltmasıyla birlikte ısı değişimlerine maruz kalan metabolizma, soğuk havayla daha kolay mücadele etmek için yavaşlamaya başlar. Metabolizmanın yavaşlaması sonucu bağışıklık sistemi zayıflar, hastalıklarla mücadele edemez, kilo kontrolü sağlanamaz.

Biz de bağışıklık sisteminizi güçlendirerek zinde kalmanızı sağlayacak Antik ürünlerini sizler için derledik;

Vücut direncinizi artıracak Papatya çayı

Uzun yıllardır süredir sinirleri yatıştırmak ve uykuya geçişi kolaylaştırmak için tüketilen en popüler bitkisel çaylar arasında yer alan papatya çayı bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize de yardımcı olur.

Papatya çayının bağışıklığa etkisi üzerine yapılan araştırmalar, papatya içinde bulunan kimyasalların makrofajlar ve B lenfositlerin üretimini ve dolayısıyla beyaz kan hücresi sayısını arttırarak bakteri, virüs ve mantar gibi bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini arttırdığı yönünde sonuçlara sahiptir.

Matcha Çayı

Geleneksel Japon çay saatlerinde içilen matcha çayı, antioksidan özelliği ve içerdiği tıbbi bileşiklerle virüs ve bakterilerin bir numaralı düşmanıdır. Damar sağlığını destekler, hormon dengelerini korur.

İçinizi hafifleten kokusuyla Zencefil Çayı

Taze veya kuru zencefil ile hazırlayabileceğiniz hoş kokulu bir çay olan zencefil çayı, göğüs tıkanıklığını açmak ve grip ile bağlantılı boğaz ağrılarını hafifletmek için etkilidir. Ayrıca zencefilin içinde bulunan bileşenler, vücudunuzun viral hücrelere karşı direncini artırarak grip ve soğuk algınlığından kurtulma sürecini hızlandıracaktır.

Nane Çayı

Nezle ve grip için ülkemizde de popüler olarak kullanılan nane çayı öksürüğü hafifletirken boğazı yumuşatır. Ticari olarak üretilen pek çok burun açıcı ve öksürük ilaçları içinde de aktif bileşen olarak kullanılan nane, gribe neden olan virüslerin yayılmasını önleyici antiviral özelliklere sahiptir.

Bal grubumuzu keşfedin

Sıcak içecekler, sindirimi uyararak soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletirler. Bağışıklık sisteminin mikroplarla savaşmasına destek olurlar. Sıcak suya veya süte bal koyup içebilirsiniz.

Ekinezya çayı

Ekinezya, gribe karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, nezle, soğuk algınlığı, öksürük, bronşit gibi durumlarda da kullanımı oldukça yaygınlaşan bitkisel bir kaynak. 1993 yılında Almanya’da 108 hasta üzerinde yapılan çalışmada ekinezya ile tedavi edilenlerde olumlu sonuçların alındığı görülmüş.

Çay tarifine geçmeden önce uyaralım: Ekinezya bitkisi, karaciğer rahatsızlığı, immün sistemi hastalıkları ve hamilelerde kullanılmamalıdır. Ekinezya kullanım süresi ise 10-14 günü geçmemelidir. 15 günlük aradan sonra tekrardan ekinezya kullanımına devam edilebilir.

Kış aylarındaki faydalı içecekler
Kış aylarındaki faydalı içecekler

Salep nedir ? Salep nasıl yapılır? Öğrenmek için tıklayınız.

Salep nedir? Salep nasıl yapılır? Öğrenmek için tıklayınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.