• Ekim 28, 2020

Siirt`te fıstık hasadı başladı

Siirt`te fıstık hasadı başladı

Siirt`te fıstık hasadı başladı; Siirt’te kent ekonomisinin en önemli gelir kaynaklarından biri olan fıstığın hasat dönemi başladı.

Sabahın ilk ışıklarından itibaren fıstık bağlarına giderek fıstık toplamaya başlayan üreticiler, ağaçların altına naylon sererek, ağacı sallayarak veya fıstığın çıkış yönünün tersine kopararak ürünleri hasat ediyorlar.

Daha sonra toplanarak çuvallara doldurulan fıstıklar, kurutma işlemine tabi tutuluyor.

Yeni mahsul Siirt fıstığını sipariş vermek için tıklayın!

Antep fıstık hasadı başladı. Yeni mashul Antep fıstığı.

Siirt fıstık
Siirt`te fıstık hasadı başladı

Siirt fıstığının faydaları nelerdir? Kalorisi nedir?

Siirt fıstığının faydaları nelerdir? Günlük kavrulmuş Siirt fıstığı ortalama miktarda tüketilmesi halinde kötü kolesterol LDL’nin %12 oranında düştüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kan glikozunun yüzde 10 oranında düştüğü ve şeker hastalığına karşı koruyucu etkisinin olduğu hususları tespit edilmiştir. Zengin demir ve B vitamini içerir. Ayrıca kansızlığı önlediği ve yüksek antioksidana sahip olmasından dolayı birçok hastalığı önlemede etkilidir.

Siirt fıstığının vücuda faydaları nelerdir?

Büyük bir protein deposu yapısına sahip olan Siirt Fıstığında A, E, C, B, B1, B6 vitaminleri yönlerinden zengin bir besin deposudur. Kandaki yağ kolesterol dengesini korur. Yapısındaki kalsiyum ve fosfor kan basıncını düzenler. Kemik ve diş sağlığı açısından da faydalı bir kuruyemiştir. Cinsel hazzı ve isteği artırır. Erkeklerde sperm sayısını artırdığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Siirt fıstığının faydaları
Siirt fıstığının faydaları

Siirt fıstığı fazla kilo yapar mı?

Siirt fıstığının benzer kuruyemişler kadar kalori içermediği anlaşılmıştır. Uzmanlar 100 gram Siirt fıstığı 500 kaloriye denk geldiğini belirtmektedirler. Fazla kalori içermemesi ve bir miktar tüketilmesi halinde tokluk hissi yarattığı bilinmektedir. İçerdiği yağın beden tarafından tamamen emilmemesi nedeniyle vücut sağlığı korunur.

Kaynak: Siirt Valiliği

Besin Değerleri (100 gr İçin)

628 kcal Kalori

Yağ Oranı 58.69 gr

Karbonhidrat oran 4.41 gr

Protein 20.63 gr

Diyet Lifi 11.74 gr

Siirt fıstık siparişi vermek için hemen tıklayınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.