• Ekim 18, 2020

Brezilya Cevizi faydaları nelerdir?

Brezilya Cevizi faydaları nelerdir?

Brezilya cevizi; Kimi zaman fiyatıyla, kimi zaman adından dolayı “Bizim cevizimizin nesi var?” söylemleriyle ya da içerdiği vitamin değerleriyle herkesin bir şekilde hakkında bir şeyler duyduğu bu besin mutlaka tüketilmesi gereken gıdaların başında gelmektedir.

“Doğal Selenyum kaynağı”

Vücudumuz için çok önemli bir minerali içerisinde barındırdığını belirten Sağlıklı Yaşam Danışmanı İlkin Yaşaroğlu Brezilya Cevizi hakkında şu sözlere yer verdi:

Selenyum, hücre içi işlemlerde çok önemli olan bir mineraldir. Vücudumuzda az bulunur ve dışarıdan almamız gerekmektedir. Selenyum vücutta toksisitesi olabilen bir mineraldir o yüzden takviye olarak kullanacaksak dikkatli olmak gerekir fakat brezilya cevizi öyle bir gıdadır ki, günde 3 tane brezilya cevizi günlük almamız gereken selenyum miktarını karşılamaktadır. Bu iyi haber, çünkü gıdalarla alınan vitamin ve mineralde toksisite ihtimali düşüktür.

Brezilya cevizi, bir ara popülerliğinden, fiyatındaki hızlı ve fazla artışından dolayı çok konuşulan bir ürün olmuştur. Evet, ithal bir ürün olabilir ama keşke ithal olarak da olsa tüm vitamin ve mineralleri takviyelere ihtiyaç kalmadan vücudumuza alabileceğimiz gıdalar olsa.

Hemen sipariş vermek için tıklayınız!

brezilya cevizi

Brezilya cevizinin diğer faydaları neledir?

Kalp sağlığını geliştirir

Brezilya cevizi faydaları içerisinde genellikle HDL veya iyi kolesterol veya omega-3 yağ asitleri formları olarak bilinen, sağlıklı doymamış yağ içeriği yüksek bir içeriğe sahiptir. Bu, oleik asit ve palmitoleik asit içerir. Brezilya cevizlerindeki doymamış yağlar, magnezyum, E vitamini ve selenyum içeriğinin bu çeşitleri, vücudun kolesterol profilini dengelemek ve kalp sağlığını iyileştirmekle bağlantılıdır.

Anti-inflamatuar gıda

Cevizlerdeki yüksek ellagik asit ve selenyum seviyeleri onu bir üst antienflamatuar besin kaynağı yapmaktadır. Ellagic asit ayrıca güçlü nöroprotektif özelliklere de sahiptir . Ayrıca, Brezilya cevizlerindeki çinko iltihapları azaltır ve toksinleri temizlemeye yardımcı olur.

Testosteron artırır

Brezilya cevizi, yüksek selenyum içeriği ile, genellikle bir testosteron superfood denir . Journal of Urology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, diyet selenyum sperm kalitesini, hareketliliğini ve hacmini geliştirmeye yardımcı olabilir. Bu da, erkeklerde testosteron seviyeleri ile bağlantılıdır, testosteron düzeyi yükselir, sperm sayısı artar. Cevizlerdeki L-arginin de erektil disfonksiyon için etkili bir tedavidir.

Kanserle savaşır

Brezilya cevizi içindeki bol miktarda antioksidan, kanser ve koroner kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok kronik hastalığı önlemede yardımcı olur. Bu, Cerrahi Onkoloji Bölümü, Roswell Park Kanser Enstitüsü, Buffalo, New York’ta yapılan bir çalışmada doğrulanmıştır. Selenyum mevcudiyeti ile sağlanan glutatyon, vücudun kansere eğilimli olan kısımlarında serbest radikalleri ortadan kaldıran enzimatik bir antioksidandır.

Tiroid Bezini Düzenler

Brezilya cevizlerinde selenyum içeriği, tiroid bezinizin düzgün işleyişinde önemli bir rol oynar. Tiroid bezi, vücuttaki bazı temel hormonların üretildiği, dağıtıldığı ve düzenlendiği yerdir.

Cilt bakımı

Brezilya cevizi içindeki vitamin ve besin maddelerinin kapsamlı bir profili, özellikle cilt sağlığını iyileştirmek için iyi bir tercihtir . Selenyum, omega 3 yağ asitleri ve Brezilya fıstığı içindeki C ve E vitaminleri cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırır ve cildin elastikiyetini artırır, böylece erken yaşlanmayı önler. Selenyum , kırışıklıklara ve hatta cilt kanserine neden olan cilt hücrelerinden serbest radikalleri çıkarabilen güçlü bir antioksidan bileşik olan glutatyonun aktivitesini uyarır. Ayrıca Brezilya cevizi yağı, cilt kuruluğu, egzama ve sedef hastalığının önlenmesine yardımcı olan mükemmel bir yumuşatıcıdır. Buna ek olarak, bir avuç ceviz öğütmek ve aynı yumurtayı bir yumurta ile karıştırmak, derinden besleyici bir cilt dökücüsü oluşturur.

Çinko eksikliği

Brezilya cevizi çinko, Acrodermatitis enteropathica’nın tedavisine yardımcı olur. Bu, vücudun yeterli miktarda çinko ememediği nadir bir genetik bozukluktur.

Saç Bakımı

Cevizlerdeki bir amino asit olan L-arginin esas olarak, alopesi ya da erkek kellik tedavisinde, parlak, kalın tüylerin büyümesini teşvik ettiği için kullanılır. Brezilya cevizi ayrıca saçları parlak, sağlıklı ve kırılmaya daha az eğilimli hale getiren omega 3’ler, E vitamini ve selenyum bakımından zengindir.

Hemen sipariş vermek için tıklayınız!

Macadamia fındığı faydaları nelerdir? öğrenmek için hemen tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.