• Haziran 1, 2020

Kuruyemiş Bağışıklığı Güçlendiriyor

Kuruyemiş Bağışıklığı Güçlendiriyor

Kuruyemiş Bağışıklığı Güçlendiriyor

Kuruyemiş çeşitlerinin bağışıklık sistemine olan olumlu etkisi uzmanlar tarafından onaylandı. Tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgınından sonra bağışıklık sistemi ve buna bağlı olarak sağlıklı beslenmenin önemi bir kez daha gündeme geldi. Beslenme uzmanları ve diyetisyenler kuruyemiş tüketmenin insan vücuduna olan katkılarını ve bağışıklığı arttıracak besinler olduğunu söylemekte. Vücudumuzun direnç kazanması için besin değeri yüksek, vitamin ve mineraller bakımından zengin olan ayrıca ara öğünlerde de kullanabileceğimiz doyurucu besinler olan kuruyemiş çeşitlerini tüketmemiz ısrarla öneriliyor. Kuruyemiş satın alırken kapalı pakette satın almanın önemi vurgulanıyor.

BAĞIŞIKLIĞI ARTIRAN KURUYEMİŞ ÇEŞİTLERİ

Vücudun virüse karşı direnç sağlayabilmesi için A, C, E vitaminleri ve selenyum, çinko mineralleri oldukça önemlidir. Peki hangi kuruyemişler bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı olur. E vitamini açısından zengin olan kuruyemişler fındık, ceviz, badem, ay çekirdeği, yer fıstığı beslenme düzenimizde mutlaka yer almalıdır. Çünkü yapılan araştırmalar E vitamininin savunma mekanizmasındaki önemini ortaya koyuyor. E vitamini açsından zengin olan kuruyemişleri tüketmek bağışıklığı güçlendirmekte yardımcı olacaktır. Çinko bakımından zengin olan kabak çekirdeği de önerilen kuruyemiş çeşitlerindendir. İnsan vücudu için oldukça önemli olan selenyum minareli ise brezilya cevizi ve kajuda bol miktarda bulunmaktadır.

Uzmanlar her gün 1 avuç kuruyemiş tüketilmesini önermekte. Hem bağışıklık sistemi hem de kilo kontrolü için faydası olan kuruyemiş ve kuru meyveleri ölçülü tüketmemiz gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.