• Ekim 1, 2021

Kahvenin faydaları nelerdir?

Kahvenin faydaları nelerdir?

En popüler içecekler arasında yer alan kahvenin dünya üzerindeki en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri Dünya Kahve Örgütü 1 Ekim tarihini Dünya Kahve Günü olarak ilan etti. 2014 yılından itibaren Dünya Kahve Günü olarak kutlanan bu tarih çeşitli etkinlikler sayesinde yeni kahve türlerinin tanıtımına büyük katkı sağlamıştır. Tüketim alışkanlığı son yüzyıllarda artış gösteren kahve dünyada petrolden sonra en çok ticareti yapılan emtiadır. Peki kahveyi bu kadar özel kılan şey ne? Kahvenin faydaları nelerdir? Kahve nasıl keşfedildi? NTV’de yer alan haberin detaylarına bir göz atalım…

Kahvenin faydaları nelerdir?

Kahve ‘coffea’ cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilir. Kahvenin kökeninin nereden geldiğine ve nasıl keşfedildiğine dair birçok farklı hikaye ve efsane bulunuyor.

KAHVE NASIL KEŞFEDİLDİ?

Birçok kaynakta kahvenin dünyaya Etiyopya’dan yayıldığı belirtiliyor. Kahve çekirdeklerinin nasıl keşfedildiğine dair anlatılan bir hikaye oldukça ilginç. Milattan sonra 700 yılında, Etiyopya’da Kaldi adında bir çoban keçilerini otlatırken, onların garip davranışlarını fark etti. Hikayeye göre keçiler dans ediyorlardı. Kaldi’nin keçilerini otlattığı yerde bulunan kırmızı meyveler dikkatini çekti. Keçilerin, bu meyvelerden yediği için böyle davrandığını düşündü.

Hikayenin devamı ise kaynaklara göre farklılık gösteriyor. Bazı kaynaklara göre Kaldi, bu sihirli kabul ettiği meyveyi bir keşişle paylaşıyor ve keşiş bütün gece uyanık kalmasını sağlayan bir şey bulmaktan mutluluk duyuyor. Hikayenin diğer bir versiyonuna göre ise Kaldi kahve çekirdeklerini bir Keşişe götürüyor. Ancak keşiş kahvenin kullanımını onaylamayarak meyveleri ateşte yakıyor.

Sonuç olarak bu hikayelerden hangisi gerçek olursa olsun bundan kısa bir süre sonra kahve çekirdekleri öğütüldü ve bugünkü hoş aromasıyla bilinen ilk kahveyi üretmek için kaynatıldı.

Çay ve kahve denince akla ilk gelen ülkelerin başında kuşkusuz Türkiye gelmektedir. Bunların başında ise kendine has pişirme ve servis tarzıyla öne çıkan Türk kahvesi çaydan sonra en çok edilen içecektir. Fakat kahve yapımı, servis ve demleme şekli ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Son yılların popüler demleme yöntemi V60 ile ilgili videomuzu aşağıdaki görsele tıklayarak ya da buradan izleyebilirsiniz.

V60 ile Kahve Demleme

French Press ile Kahve Demleme

Bir diğer kahve demleme yöntemi ise herkes tarafından sıkça kullanılan french press adı verilen sistemdir. Kolay kullanımlı, elektrik ve filtre kağıdı gerektirmeyen bu teknik ile çok lezzetli kahveleri kısa sürede elde edebilirsiniz.

‘Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır’ sözü toplumumuzda kahve kültürünün ne denli önemli olduğunun kanıtıdır. Kahve sohbetin ve muhabbetin içeceğidir. Kahve eşliğinde yapılan sohbet unutulmaz değerdir. Antik Kuruyemiş online mağazasında yer alan farklı türlerdeki kahveleri keşfetmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kahvenin faydaları nelerdir?

Kahvenin keşfedilmesiyle ya da dünyada yayılmasıyla ilgili birçok enteresan hikaye var. Ama kahvenin biraz da sağlığa olan etkilerine bakmakta fayda var. Bugün birçok insanın güne kokusuyla başladığı kahvenin faydaları neler? Her gün kahve içmek zararlı mı?

Zihni açması, uyanıklığı ve enerji düzeyini arttırması ve zindelik sağlaması gibi etkileriyle bilinse de kahvenin faydaları bununla sınırlı değil.

Kahvede bol miktarda bulunan kafein adlı bileşen, tüketimin ardından hızla kana karışarak beyine ulaşır. Burada üretilen ve uyku haline neden olan adenozin adlı nörotransmitteri inhibe ederek (bloklayarak) uyanıklığı arttırır, enerji düzeyini yükseltir.

Beyindeki bu etkisi sayesinde kahvenin aynı zamanda ruh halini, hafızayı, reaksiyon süresini ve genel anlamda bilişsel fonksiyonları iyileştirdiğini gösteren pek çok bilimsel çalışma mevcuttur.

YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIR

Vücutta bulunan yağların parçalanmasına ve ortaya çıkan serbest yağ asitlerinin enerji üretiminde kullanılabilmesine yardımcı olan kahve, bu olumlu etkilerine karşın sade olarak tüketildiğinde sıfıra yakın bir kalori içeriğine sahiptir.

Bu nedenle zayıflama diyeti uygulayan sağlıklı bireyler, diyetlerini desteklemek ve kilo vermelerini hızlandırmak adına günde 2 fincan sade kahve tüketebilirler.

Aynı zamanda vücudun antrenmanlar için ihtiyacı olan enerji düzeyinin arttırılmasına katkıda bulunur. Spor aktiviteleri veya fitness ile ilgilenen sağlıklı bireylerin spor salonlarına gitmeden yaklaşık yarım saat önceki süreçte sade kahve tüketmesinde fayda vardır.

DEMANS GİBİ HASTALIKLARA KARŞI KORUR

Alzheimer, Parkinson ve demans dünya genelindeki 65 yaş ve üzeri bireylerde sıklıkla görülen nörodejeneratif hastalıklardır. Bilinen kesin bir tedavisi olmayan bu hastalıklarda sağlıklı beslenme ve bazı besin türlerinin düzenli olarak tüketimi, diğer pek çok hastalık türüne oranla çok daha büyük önem kazanmaktadır.

Nörodejeneratif hastalıkların önlenmesi konusunda oldukça etkili olduğu bilinen kahveyi düzenli olarak tüketenlerde Alzheimer hastalığının görülme olasılığının yüzde 65’e kadar azaltılabileceğini, Parkinson hastalığının görülme olasılığının ise yüzde 30-60 civarında azaltılabileceğini gösteren bilimsel araştırmalar mevcuttur.

Kahve, antioksidan içeriği oldukça yüksek olan bir besindir. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde düzenli olarak kahve tüketen bireylerde karaciğer kanseri ve kolorektal kanser türleri başta olmak üzere birçok kanser türüne yakalanma riskinin önemli ölçüde azaldığını gösteren bilimsel araştırmalar söz konusudur.

ÇOK FAZLA KAHVE TÜKETMEK ZARARLI MI?

Günde 3 fincanın üzerinde kahve tüketiminin doğurganlığı olumsuz etkileyebildiği, 5 fincanın üzerinde kahve tüketiminin de kemik erimesine yol açabildiğini gösteren bilimsel çalışmalar mevcut.

Yine aşırı kahve tüketimi uykusuzluk, gerginlik, sinirlilik ve hassasiyet gibi olumsuzluklara yol açabilir. Kansızlık sorunu bulunan kişilerde aşırı kahve tüketimi besinlerdeki demirin emilimini azalttığından kansızlığı şiddetlendirebilir.

Kremalı, şekerli, şuruplu ve hazır süt tozları içeren kahvelerde yağ ve şeker içeriği çok yüksek olduğundan kahvenin bu şekilde tüketimi faydadan çok zarara neden olacaktır.

1 EKİM DÜNYA KAHVE GÜNÜ

1 Ekim Uluslararası Kahve Günü, kahvenin dünyanın çeşitli yerlerindeki etkinliklerle kahvenin keyfini çıkararak farklı kahve türlerini tanıtmak için organize edilen bir gündür.

İlk olarak 1963 yılında Londra’da kurulan Uluslararası Kahve Örgütü, 2014 yılında 1 Ekim’in Uluslararası Kahve Günü olarak kutlanmasına karar verdi.

Yeşil kahve nedir, nasıl tüketilir?

 

Yeşil kahve nedir, nasıl tüketilir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.