• Aralık 2, 2020

Yeşil kahve nedir, nasıl tüketilir?

Yeşil kahve nedir, nasıl tüketilir?

Yeşil kahve nedir? Son yıllarda herkesin dilinde olan ve Türk kahvesi kadar lezzetli olmasa da besin değeri açısından zengin bileşenlere sahip olan yeşil kahve, kanserojen maddeler içermez ve çok faydalıdır.

Birçok insan aromasından keyif almak ve güne zinde başlamak için kahve tüketir. Kahvenin bildiğiniz üzere uyandırıcı, konsantrasyonu artırıcı, hafızayı güçlendirici bir etkisi vardır. Zayıflamak isteyenlere de yeşil kahvenin önerildiğini biliyoruz.

Yeşil Kahve Nedir?

Yeşil kahve, tanıdığımız Türk kahvesinin kavrulmamış, ham halidir. Yani kahve çekirdekleri mutfağımıza girmeden önce bazı işlemlerden geçer ve ateşte kavrulur. Bu kavrulma aşamasında kahvenin besin değeri düşer. Yeşil kahve ise hiçbir işleme tabi tutulmadan saf haliyle mutfağımıza gelen bir kahvedir. Dolayısıyla yeşil kahvenin içinde bulunan klorejenik asit, hem vücut sağlığımız için hem de kilo verme sürecimize çok büyük yararlar sağlıyor. İşte yeşil kahvenin tercih edilme sebeplerinin başında da bu geliyor.

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Bileşeninde bolca klorejenik asit içerdiğinden, vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Böylece vücut daha çok kalori yakar.

Yeşil kahve düzenli olarak tüketildiğinde, vücut yağ yakma metabolizması da hızlanacağından kilo kaybı hızlanır.

Özellikle hareketsiz bölge dediğimiz göbek bölgesindeki yağların erimesi için yeşil kahve tüketimi öneriliyor.

Yeşil kahve sadece klorejenik asit değil, antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir. Vücuttaki toksin ve ödemlerin vücuttan atılımını hızlandırır.

Serbest radikallere karşı gücü yüksektir.

Uyarıcı etkisi enerji seviyesini yükseltir ve halsiz, yorgun hissetmenize engel olur.

Tansiyonu kontrol altında tutar.

Şeker hastalığını önler.

Kolesterolü dengede tutar.

Kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcıdır.

Bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını destekler.

Beyni ve sinir sistemini uyanık tutarak konsantrasyonu yükseltir.

Kahve çekirdekleri kavrulduğunda kafein oranları hızla artmaktadır. Ancak yeşil kahve kavrulmadığı için kafein sorunu da yaşanmaz.

Yeşil Kahve Zayıflatır Mı?

Kilo vermeye, fit kalmaya yardım eden kilo verme sürecini hızlandıran besinlerden biri de kuşkusuz yeşil kahvedir.

Yeşil kahve çekirdeği; hiçbir işlem görmediği için içinde bulunan melanitler kaybolmadığı için yağ yakılmasına katkısı büyüktür. Antioksidanlar bakımından ise oldukça zengin olan yeşil kahve, metabolizmanın çalışma hızını artırır, kalori harcama, yağ yakma sistemleri bu sayede daha hızlı çalışır. Gün içinde aldığınız kalorilerin depolanmadan hemen yakılması için yeşil kahve tüketebilirsiniz.

Zayıflama, kilo verme kişiden kişiye farklılık gösterir.Yeşil kahvenin metabolizmayı hızlandırdığı doğru. Fakat bu her insana göre farklılık gösterebileceği için zaman vermek doğru değildir. Yeşil kahvenin, normal kavrulmuş kahveye göre daha etkili olduğunu bilmek yeterli olacaktır. Planlı diyet programı ve egzersiz gayretinizle ve metabolizmayı hızlandırıcı yeşil kahve gibi besinlerle kilo vermeniz hızlanacaktır. Zayıflamak ve kilo vermek istiyor ve bunu olabildiğince hızlı bir şekilde yapmak istiyorsanız işte yeşil kahve bu sürece büyük katkı sağlayacaktır.

Yeşil Kahve Nasıl Tüketilir?

Yeşil kahve Türk kahvesi gibi pişirilir. Cezveye 1 fincan su ve 1 tatlı kaşığı yeşil kahve koyuyoruz, piştikten sonra fincana döküp afiyetle içiyoruz. Yeşil kahvenin tam olarak etkisini görebilmek için günde sadece iki kez, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer fincan yeşil kahve içmek yeterli olacaktır. Başka bir alternatif olarak da yeşil kahve yemeklerden 30 dakika sonrasında tüketildiğinde de aynı faydalı etkiyi gösterecektir.

Yeşil kahvenin zararları nelerdir?

Yeşil kahvenin günde 2 fincan tüketilmesinde hiçbir yan etki gözlenmemiş, herhangi bir olumsuzluk da yaşanmamıştır.

Yeşil Kahve Nedir Nasıl Hazırlanır Yapılır Zayıflatır Mı? Yeşil Kahvenin Faydaları Zararları Nelerdir?

Yeşil Kahve Tüketeceklere Tavsiyeler!

Bu sebeple günde 2 fincandan fazla tüketmemeye özen gösterilmesi gerekir. Çünkü fazla tüketim kalp çarpıntısı, kansızlık ve tansiyon sorunlarına yol açabilir.

Yeşil kahvenin vücut suyunu tutma kabiliyeti vardır. Yeşil kahveyi her gün planlı ve program içenlerin günde ortalama 2,5 litre su tüketmesi yerinde şifa olacaktır.

Yeşil kahve zayıflamanıza yardımının dokunmasını istiyorsanız düzenli egzersiz yapmaya, yürümeye özen göstermelisiniz.

Yeşil kahve, rengi ve kokusu kavrulmuş kahvelerden farklı ve acı gelebilir. Bu sebeple yeşil kahvenin içine bir çay kaşığı bal karıştırabilirsiniz. Sütlü de yapabilirsiniz

Kafein kahve nedir? kafein kahve çekirdeğinden nasıl ayrıştırılır? öğrenmek için tıklayınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.