• Kasım 22, 2021

FINDIK

FINDIK


Türkiye’de yaygın olarak Karadeniz bölgesinde yetişen
 fındık, Huşgiller ailesinin bir üyesidir. Fındık içinin dışı sert bir kabukla kaplıdır. İçeriğinde faydalı yağlar bulundurmaktadır.

Fındık Çeşitleri

Enerji deposu olan fındık, kuruyemiş çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Besin değerleri son derece yüksek ve içeriğinde bulunan sağlıklı yağlar sayesinde enerji veren, besleyici ve tok tutma özelliği olan lezzetli bir kuruyemiştir. Fındık çeşitleri, toprak yapısı, yetiştiği bölge ve biçimlerine bakılarak gruplara ayrılmıştır.

Yuvarlak Fındık Çeşitleri

Palaz Fındık

 

Yaygın olarak Ordu ilimizde yetişmektedir. Oldukça iri yapıya sahiptir. Lezzet ve kalite bakımından orta derece bir fındık türüdür. Toprak derinliği sığ olan Palaz fındık, çakıllı, kumlu topraklarda da rahatlıkla yetişebilmektedir.

Tombul Fındık

Ülkemizde ve dünyada en popüler olan fındık türüdür. Kalite olarak oldukça yüksektir. Ticareti en çok talep edilen fındıktır. Genellikle Giresun’da yetişmektedir. İyi yetiştirildiğinde verimliliği oldukça yüksektir. Yağ oranı yüksek olduğundan mekanik işlemlerde zarar görüp bozulabilir. Bu nedenle paketleme, taşıma ve saklama koşullarında oldukça dikkatli davranılması gerekmektedir.

Kargalak Fındığı

Trabzon ve Hopa’da yaygın olarak yetiştirilir. Kabuğu kalın ve çok iri bir fındık çeşididir. Fındık bahçelerinde az rastlanmaktadır. Verimliliği az ve çabuk bozulabilen bir türdür.

Sivri Fındık Çeşitleri
Sivri Fındık

Fındık üretimi yapan tüm bölgelerde rastlanabilir. Uzun ve sivri bir şekle sahiptir. Fındık meyvesinin kabuğu açık renklidir ve parlak yüzeylidir. Kolay kırılabilen ve meyvesini rahatlıkla çıkarabileceğiniz sivri fındık, lezzet olarak tatlı ve gevrektir. Yarım kilo sivri fındık paketinde yaklaşık 280-325 arasında fındık bulunmaktadır.

Acı Fındık

Adından da anlaşılacağı gibi lezzet olarak acıdır. Kalite ve verimlilik bakımından düşüktür. Yarım kilosunda yaklaşık 350 adet bulunmaktadır.

Kuş fındık

Yapı itibariyle sivri fındığa benzeyen fakat verimlilik ve kalite bakımından düşük olan fındık türüdür. Kuşlar tarafından kolay kırılabildiği için kuş fındık adını almıştır. 500 gr kuş fındık paketinde 325 adet sığmaktadır.

Badem Fındık Çeşitleri
Yassı Badem Fındığı

Uzun ve basık bir yağısı bulunmaktadır. Verimlilik çok düşüktür. Bir çotanaktaki meyve adedi 3’tür.

Yuvarlak Badem Fındığı

Fındık meyvesi uzun ve silindir şeklindedir. Kabuğu ince, meyvesi ise gevrektir. 500 gr’lık pakette 325 adet kadar bulunmaktadır.

Fındığın Faydaları Nelerdir

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi içeriğindeki sağlıklı yağlar ve yüksek besin değerleri sayesinde enerji vermeye yarayan fındık, kalsiyum, çinko ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Protein ve Omega 3 olarak da zengin olan fındık, çocuk gelişiminde olduğu kadar yetişkinlerin de yoğun iş temposunda, sporcularda, kilo kontrolünde yardımcı olan bir kuruyemiştir. Kalp ve damar sağlığına faydalı olabilir. Yine tansiyon hastalarına da önerilebilir. Saç, cilt sağlığına faydalıdır. Kabızlık sorununu giderir. Kansere karşı önlem almak için faydalı olabilir. **Bu yazımızda ve buna benzer blog yazılarımızda kullanılan ifadeler kanıtlanmış bilgiler olmayıp, kuruyemişler ve diğer besin kaynakları asla tedavi amaçlı ana yol olarak izlenmemelidir. Bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza danışınız ve onun yönlendirmeleriyle doğru miktarda ilaç ve besin kullanınız.

Fındık Fiyatları 2022

Fındık fiyatları, hasat miktarı, üretim sıklığına göre değişiklik göstermektedir. Hasat ne kadar fazlaysa fındık fiyatı o kadar uygun olur. Hasat ve fiyat arasında ters orantı vardır diyebiliriz. Bunun yanı sıra fındığın gördüğü işlemler de fındık fiyatını etkileyen nedenler arasındadır. İşlem gören fındık diğer fındık çeşitlerine oranla daha pahalıdır. Örneğin toz fındık, file fındık, fındık unu gibi ürünler… Son olarak kabuklu fındık, kabuksuz fındıktan her zaman daha ucuzdur. Bunun nedeni ise kabuğunun ağırlığındandır. 1 kg kabuklu fındıktan yaklaşık olarak 600 gr iç fındık çıkmaktadır. www.antikkuruyemis.com online kuruyemiş mağazamızda tüm fındık çeşitlerini görebilir ve kolayca sipariş verebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.