• Kasım 1, 2021

Kırmızı ceviz nedir, nasıl üretildi?

Kırmızı ceviz nedir, nasıl üretildi?

Cevizin binlerce yıl öncesine dayanan zengin bir geçmişi vardır. İnsanlık tarihinin en eski ağaç yiyeceklerinden biri olarak kabul edilen cevizin tarihi, M.Ö. 7000 yılına kadar uzanır. Walnuts.org‘ta yer alan bilgiye göre; Romalılar cevize Juglans regia derlerdi. Yakın tarihe baktığımızda, İngiliz cevizi tanınan bilinen ürünlerin Pers toprakları olan bugünkü İran’dan geldiğini görürüz.  O tarihte ceviz ticareti, Asya ile Orta Doğu arasındaki İpek Yolu üzerinde yapılıyordu. İngiliz ticaret gemileriyle taşınmasından dolayı da İngiliz cevizi adını aldı. Büyük kervanlar yoluyla taşınan ceviz zamanla tüm dünyaya yayıldı. Geçmişten günümüze tarihi gelişimi hakkında kısa bilgilere yer verdiğimiz ceviz, bugün tüm dünyada sevilerek tüketilen bir meyve.

Kırmızı ceviz

Akdeniz iklimi ya da buna benzer ılıman coğrafyalarda yetişen  cevizin farklı türleri vardır. Kırmızı ceviz ise son zamanlarda sıkça merak edilen konulardan biri haline geldi. Kırmızı ceviz nedir, nasıl tüketilir gibi sorular internette çokça aranmaya başladı. Kırmızı ceviz nedir, nasıl üretildi?

Kırmızı ceviz nedir, nasıl üretildi?

Kırmızı ceviz nedir, nasıl üretildi?
Kırmızı ceviz nedir, nasıl üretildi?
Kırmızı ceviz hakkında çok detaylı bilgi olmasa da ilk olarak Davis’teki California Üniversitesi’nde, geliştirildiği belirtiliyor. Son yıllarda popülerlik kazanan kırmızı cevizle ilgili ülkemizdeki ilk çalışmalar ise Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi’nde yürütülmüştür. 16 yıllık bir çalışma sonrası doğal olarak elde edilen kırmızı cevizin Türkiye’deki ilk örnekleri 2014 yılında Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan haber içeriğiyle tanıtılmıştır. Tamamen doğal olarak üretilen kırmızı cevizin Türkiye’de bit ilk, dünyada ise ikinci olduğu belirtildi. Kırmızı cevize aynı zamanda mor ceviz de denmektedir. Tat olarak bilinen açık renkli ceviz türünden hiçbir farkı olmayan kırmızı ceviz kelebek ceviz ile aynı özelliklere sahiptir. İlk bakıldığında boyanmış veya renklendirilmiş olduğu düşünülse de kırmızı ceviz tamamen doğal olarak üretilmiştir. Son zamanlarda herkes tarafından merak edilen bu ceviz türü, üretimi her geçen gün artmaya devam eden meyvelerden biridir. Özellikle büyüme çağındaki çocukların mutlaka tüketmesi gereken besinlerden biri olan ceviz, böylelikle ilgi çekici hale geldi. Kırmızı renkli ceviz sayesinde  çocukların cevize olan ilgisinin artması ve tüketmesi amaçlanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.