• Aralık 30, 2021

Yeni yıl gecesi ne kadar kuruyemiş tüketmeliyiz?

Yeni yıl gecesi ne kadar kuruyemiş tüketmeliyiz?

Yeni yıla sayılı günler kala yılbaşı gecesi kutlamalarında tüketimi artan besinlerin arasında kuruyemişler de yer alıyor. Peki Yeni yıl gecesi ne kadar kuruyemiş tüketmeliyiz?  İşte Diyetisyen Tuğçe Çetin’den bazı kuruyemiş önerileri…

“Yeni yıla sayılı günler kala yılbaşında tüketimi artan kuruyemişlerin sağlığa yararlarını biliyor muydunuz? Düzenli olarak kuruyemiş yiyerek ömrünüzü uzatabilirsiniz. Haftada en az beş gün, günde bir avuç (ya da yaklaşık olarak 1 bardağın dörtte biri kadar). Beslenmenizde yapacağınız ufak bir değişiklik sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayabilir.

Yeni yıl gecesi ne kadar kuruyemiş tüketmeliyiz?

Normalde her çiğ kuruyemişin sağlığa yararı vardır. Ancak ilk sırada gelen cevizdir. Ceviz antioksidan ve omega-3 değerleri bakımından en yüksek kuruyemişlerden biridir. Kanser hücresi büyümesini baskılamada yardımcıdır. Cevizin şekli beyne benzer ve ceviz gerçekten de beyin sağlığını korumada önemlidir. Günlük önerilen porsiyon miktarı 2 cevize tekabül etmektedir.

Enerji kaynağı yer fstığı

Kuruyemişlerden bahsetmişken  yer fıstığından değinmezsek olmaz. Yer fıstığını özellikle spor yapanların tercih etmesinin başlıca nedeni tam bir enerji kaynağı olmasıdır. Çünkü yer fıstığı  vücudunuza fazla kilo olarak değil enerji olarak geri döner. Yer fıstığının içerisinde bulunan triptofan, düşük serotoninizi yükseltir. Böylece depresyon ve mutsuz ruh halinden sizi korur. Yer fıstığının içindeki E vitamini cilt için faydalıdır. Kısaca çiğ ve kararında tüketilen kuruyemişlerin faydaları saymakla bitmez.  Yeni yılda kuruyemiş tercihlerinizi yaparken çiğ kuruyemişlerden yapmayı ihmal etmeyin.”

Kaynak: Z Haber

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.