• Mayıs 19, 2021

Yaban mersini nedir, nasıl tüketilir?

Yaban mersini nedir, nasıl tüketilir?

Yaban mersini nedir?

Yaban mersini nedir? Boston Üniversitesi Tıp Profesörü ve İnfeksiyöz Hastalıklar Uzmanı Dr. Kalpana Gupta, turna yemişinin (yaban mersini) iltihap sökücü olduğunu ve doğal antibiyotik görevi üstlendiğini söyledi. Yaban mersini yani turna yemişinin faydaları nelerdir, hangi hastalıkları önler? İşte detaylar…

Doğal iltihap azaltıcı yaban mersini

Vücudunda iltihap olan ve antibiyotik kullanmak istemeyen binlerce vatandaş, doğal iltihap sökücülerin neler olduğunu merak ediliyor. Halk arasında turna yemişi olarak bilinen kızılcık ile ilgili yapılan son araştırma, ülkemizde tüketilen meyveler arasında yer alan kızılcığın faydalarını bir kez daha gözler önüne serdi.

Yaban mersini hangi hastalıkları önler?

American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan araştırmaya göre her gün 240 ml (yaklaşık bir su bardağı) cranberry (turna yemişi) suyu tüketimi, kadınlarda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu belirtilerini yaklaşık yüzde 40’a kadar azaltabiliyor.

Antibiyotik kullanımını azaltıyor

Boston Üniversitesi Tıp Profesörü ve İnfeksiyöz Hastalıklar Uzmanı Dr. Kalpana Gupta araştırmayla ilgili olarak cranberry‘lerin (turna yemişi) dünya çapında antibiyotik kullanımını azaltabileceğine inandığını ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu belirtileriyle problem yaşayan kadınlarda daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşama destek olabileceğini açıkladı.

Bazı araştırmacılara göre ise turna yemişinin bu denli abartılması gereksiz. Çalışmalar, idrar yolu enfeksiyonunun belirtilerini yatıştırma potansiyeli olduğunu göstermiş olsa tedavi süresini azaltmak veya tedavinin etkisini güçlendirmek adına gerekli olan miktarı belirlemek için yeterli bilimsel veri bulunmuyor.

Yaban mersini nedir?

Yaban mersini son zamanlarda faydalarından sıkça bahsedilen meyvelerden biridir. Ana vatanı Kuzey Amerika olan fundagiller familyasına ait bir çeşit meyvedir. Yaban mersini, ayı üzümü, turna yemişi ve blueberry gibi farklı isimlerle anılmaktadır. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde sıkça rastlanan çokça da sevilen bir meyve olarak tanınmaktadır.

Yüksek oranda C vitamini içermektedir. A,E,K vitaminleri ve magnezyum, fosfor, kalsiyum gibi gerekli mineralleri de barındırmaktadır. Demir açısından da zengin besinler arasındadır. Vücut için gerekli olan birçok vitamin ve minerali içeren yaban mersini tam bir şifa deposudur.

Yaban Mersini Nasıl Tüketilir?

Yaban mersini birçok farklı şekilde tüketilmeye uygun bir meyvedir. Taze meyve şeklinde yenilebileceği gibi kuru meyve şeklinde de tüketilebilmektedir. Ayrıca reçel, turşu gibi yöntemlerle de farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Yaban mersini suyu sevilerek tüketilen hallerinden biridir. Kuru meyvelerinden ve yapraklarından çay yaparak da tüketilebilmektedir. Bu şifa kaynağı meyveyi birçok farklı şekillerde tüketebilirsiniz.

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

Şifa deposu meyve güçlü bir antioksidandır. Kansere karşı korunmak isteyenlerin tüketmesi gereken bir meyvedir. Bağışıklığı ve hafızayı güçlü tutar. Ayrıca kan şekerini düzenlemeye yardımcıdır. C vitamini deposudur. Tansiyonu dengelemeye yardımcıdır. Kalp krizi riskini azaltır. Göz sağlığı için önemli bir besindir. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. İdrar yollarını temizler. Doğal bir antibiyotik etkisi bulunmaktadır. Tam bir lif kaynağıdır. Ayrıca doğal olarak bilinen bir sakinleştiricidir. Meyvenin antidepresan özelliği de bulunmaktadır. Yaban mersini kalorisi düşük faydaları sonsuz bir meyvedir.

Antioksidan içeriği sayesinde vücudu virüs ve bakterilere karşı korur. İştah kaybını engeller. Mesane kasılmasını önler. Romatizmayı giderir. Damar sertliği oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Böbrek iltihabı oluşumunu önler. Turna yemişinin çekirdeklerinde bol miktarda Omega 3 yağı bulunur. Turna yemişi beyin hücrelerindeki hasarı önleyerek felç riskini azaltır.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Demlenir?

2 tatlı kaşığı yaban mersini bir su bardağı sıcak suya ilave edilir. Bardağın üzeri kapatılarak demlenmeye bırakılır. 15 dakikalık bir süre demleme için yeterlidir. Demleme süresi daha uzun olursa çay acılaşabilir. 15 dakika sonra süzerek içebilirsiniz.

Sabah ve akşam 1 fincan olarak tüketmek faydaları için yeterlidir. Fazla tüketiminin herhangi bir zararı olmasa da günlük olarak 2 fincan yeterli gelmektedir. Özellikle bayanların regl dönemlerindeki huzursuzluk ve ağrılar için etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca sistit gibi idrar yolu rahatsızlıklarından bu çay sayesinde kurtulabilirsiniz.

Yaban Mersini Kalorisi Nedir?

Yüksek lif içeren bir meyvedir. Uzun süren tokluk hissi sağlamaktadır aynı zamanda düşük kalorilidir. Taze meyve şeklinde 100 gr. yaban mersini 44 kaloridir. Bu nedenle özellikle kilo vermek isteyenlerin sık tükettiği besinler arasındadır. Hızlı kilo vermek isteyenler için büyük bir nimet olarak görülmektedir. Ayrıca yüksek besin değeri ile rejim yaparken zinde kalmayı sağlamaktadır.

Hurma nedir, hurma çeşitleri nelerdir? Hurmanın faydaları!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.