• Temmuz 24, 2021

Vücudu toksinlerden arındıran besinler

Vücudu toksinlerden arındıran besinler

Kanınızı temizlemek, vücuttaki toksinleri doğal olarak temizlemenin ve optimum sağlığı korumanın iyi bir yoludur. Kan, vücudunuzun hücresine oksijen ve besin taşır ve atıkları ve diğer kirleticileri uzaklaştırır. Kanınızı arındırmak, vücudunuzun düzgün çalışmasını sağlamak ve hastalıkları uzak tutmak için çok önemlidir. Vücudu toksinlerden arındıran besinler temiz kana sahip olmak neden önemlidir?

Vücudu toksinlerden arındıran besinler

Kan, bu hayati işlevleri yerine getirmek için elementlerin hücrelere taşınmasından sorumludur:

Oksijen taşır ve akciğerler yoluyla karbondioksiti yok eder.Vücudu beyaz kan hücreleri ve plazmadaki antikorlarla savunurAtıkları ve kalıntıları giderirProteinleri, yağlar, karbonhidratlar ve hormonları taşırPH dengesini korur ve vücut ısısını düzenler.Kan vücudun tüm hayati fonksiyonlarını yerine getirir ve temiz tutulması gerekir. İşe Vücudu toksinlerden arındıran besinler…

SARIMSAK BAKTERİLERİ UZAKLAŞTIRIR

Çiğ sarımsak, kanınızı temizlemek için harika bir doğal ilaçtır. Sarımsakta bulunan allisin, çiğ sarımsak ezildikten, çiğnendikten veya kıyıldıktan sonra aktive olan kükürt içeren bir bileşiktir.

Kanıtlar, sarımsağın karaciğeri toksik ajanlardan koruyarak kanı detoksifiye ettiğini kanıtlıyor. Sarımsak ayrıca güçlü antimikrobiyal özellikler sergiler, kanı temizlemeye ve bağırsaklarınızı bakteri, parazit ve virüslerden uzak tutmaya yardımcı olur. Tosttan körilere kadar tüm yemeklerinize sarımsak eklemeye başlayın ya da detoks için su ile bir atış olarak ezilmiş sarımsak alın.

KİŞNİŞ KANI TEMİZLER

Kişniş yaprağı, yediğiniz yiyecekler veya soluduğunuz kirli hava yoluyla kan dolaşımınıza giren cıva ve diğer ağır metallerden kurtulmanıza yardımcı olur. Yapraklı sebzelerde bulunan klorofil, kanın detoksifikasyonuna yardımcı olur. Birkaç çalışma, turpgillerden sebzelerin kanı detoksifiye eden ve iltihabı azaltan kükürt bileşikleri içerdiğini göstermektedir.
Kişniş içeriğindeki mineral ve vitaminlerle toksinleri atılmasını hızlandırır ve daha enerjik olmanızı sağlar.

LİMON DETOKS ETKİSİ SAĞLAR

Aç karnına limon suyu içmek, kanı temizlemenin ve karaciğeri detoks etmenin ideal bir yoludur. Dr Alexander F. Beddoe’ya göre, karaciğer, taze limon suyundan karaciğer fonksiyonlarını artırabilecek diğer herhangi bir besin elementinden daha fazla enzim üretir. Limondaki güçlü bir antioksidan olan C vitamini, karaciğer detoks yapan bir protein olan glutatyon üretimini destekler.

PANCAR AKTİF TEMİZLİK YAPAR

Pancardaki aktif temizleme maddesi, karaciğer sağlığını geliştirmeye ve kanı detoks etmeye yardımcı olur. Journal of Nutrition, pancarın karaciğer koruyucu özelliklere sahip olduğunu belirtti. Diyetinize daha fazla pancar eklemek, karaciğer üzerinde detoks etkisi olan besinleri artırabilir ve iltihabı azaltabilir.

ACI BİBER TOKSİNLERİ ATAR

Acı biberdeki kapsaisin, vücudun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olan kan temizleme özelliklerine sahiptir. Kapsaisin, biber ve biberlere baharatlı başlangıçlarını veren bileşiktir. Moleküler ve Hücresel Biyokimya Dergisi, kapsaisinin bazı kanserojenleri yok etmede de güçlü olduğunu ortaya koydu.

ZERDEÇAL

Altın baharat zerdeçal, şaşırtıcı detoksifiye edici özellikler sergileyen aktif bileşik kurkumin içerir. Herbal Medicine kitabı, zerdeçaldaki doğal bir antioksidan olan kurkuminin vücutta detoksifiye edici enzimler ürettiğini ve kanı temizlediğini belirtti. Diyetinizde zerdeçal alımını artırmanın birkaç yolu vardır. Zerdeçalın biyoyararlanımını artıran bir tutam karabiber ile zerdeçal çayı yapmayı deneyin.

SU

Yaşamın temel unsuru sudur. İyi hidrasyon, vücudunuzu sağlıklı ve toksinlerden uzak tutmanın temel taşıdır. Su, kanın PH’ını korumaya, kan viskozitesini korumaya ve toksinleri zahmetsizce temizlemeye yardımcı olur. Yeterli su içmek böbreklerin kandaki atıkları filtrelemesine yardımcı olur. Günde en az 8-10 bardak su içmeye özen gösterin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.