• Mayıs 19, 2021

Reyhanın faydaları nelerdir?

Reyhanın faydaları nelerdir?

Reyhanın faydaları nelerdir?

Reyhanın faydaları nelerdir? Reyhanz nedir? Son günlerde internette en çok aranan kelimelerin başında reyhan bitkisi gelmektedir. Reyhan oldukça faydalı olan bitkiler arasında yer almaktadır. Birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Mineral bakımından oldukça zengin olan reyhan, tüketilmesi de doktorlar tarafından da devamlı önerilmektedir. Bu faydalı bitki hastalıkların tedavisinde kullanıldığı gibi, şerbeti yapılarak, çayı içilerek de tüketilir. Ayrıca yemeklere farklı bir tat ve koku verdiği için mutfakta da tercih sebebidir. Reyhanın faydaları vücut için oldukça fazladır. Doğada kolaylıkla yetişen ülkemiz iklim şartlarına uygun olan bir bitkidir. Reyhan özellikle kokusu ile dikkat çeken bir bitkidir. Reyhanın faydaları nelerdir?

1)Metabolizmayı Çalıştırır

Metabolizması yavaş olan kişiler için reyhan önerilir. Çünkü metabolizmanın yavaş olması kilo almayı sağlar. Bundan dolayı metabolizmayı çalıştırmak ve hızlı bir şekilde kilo vermek için reyhan tüketimi son derecede önemlidir. Reyhan doğada en çok tüketilen bitkiler arasında yer almaktadır. Doğal tüketimi metabolizmanın alıştırılması açısından son derecede önem teşkil ediyor.

2) Sigarayı Bırakmayı Sağlar

Reyhanın en önemli faydaları arasında sigarayı bıraktırmayı sağlamasıdır. Doğal yollardan nikotinden uzaklaşmak ve sigarayı bırakmak açısından reyhan tüketimi son derecede önemlidir. Reyhanı düzenli olarak tüketerek sigarayı bırakabilirsiniz.

3) Sindirimi Arttırır

Sindirimin artması kilo verme açısından da çok önemlidir. Reyhan tüketerek sindiriminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Bu şekilde hem sindiriminiz artar hem de yağ yakmaya başlarsınız. Reyhan sindirim sistemine çok iyi geldiğinden dolayı sindirim sistemi hastalıkların da bir numaralı dostu olarak bilinmektedir.

4) Ağız Kokusunu Önler

Sıklıkla ağız kokusu şikayeti yaşayanlar için reyhan tüketimi önerilir. Reyhan ağzı içerisinde ki kokuya neden olan bakterilerin yok olmasını sağlar. Bu şekilde reyhan tüketerek ağız kokusundan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Ağız kokusu için birincil doğal tedavi seçenekleri arasında reyhan gelmektedir.

Reyhan Neye İyi Gelir?

1) Bulaşıcı Hastalıklara İyi Gelir

Bulaşıcı hastalıklar son derecede tehlikeli olabilir. Özellikle günümüzde bulaşıcı hastalıklar önemli bir hastalıktır. Bundan dolayı reyhan tüketimi bulaşıcı hastalıkların da hızını keser. Bulaş hızını düşürdüğünden dolayı reyhan tüketimi bu hastalıkların yayılmasını da engellemektedir. Reyhan anti viral özelliğe sahip olan bir bitkidir.

2) Gastrite İyi Gelir

Reyhan sahip olduğu besin özellikleri ile birlikte tam anlamıyla bir mide dostudur. Hal böyle olunca mide dostu olan reyhanı tüketerek gastrit gibi şikayetlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Gastrit en sık karşılaşılan mide hastalıkları arasında yer almaktadır. Bundan dolayı gastrit ile ilgili araştırmalar son aylarda iyice artmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak reyhan tüketerek gastrit şikayetlerini önlemek mümkündür.

3) Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Kış aylarında soğuk algınlığı sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Soğuk algınlığını geçirmek açısından reyhan tüketimi son derecede önemlidir. Reyhanı tüketmeniz durumunda bağışıklık sistemine etki edebilirsiniz. Bu şekilde vücut soğuk algınlığı belirtilerini hızlı bir şekilde atlatmaktadır. Aynı zamanda enerji de vermektedir.

4) Ülsere İyi Gelir

Ülser de önemli bir hastalıktır. Ülser şikayeti yaşayanların sayısı bir hayli fazladır. Reyhan yoğun miktarda vitamin içerdiğinden dolayı ülser için mideye oldukça iyi gelmektedir. Mideyi yatıştırır ve mide çeperini de korumaktadır. Bu şekilde ülser belirtilerini de aza indirir.

Reyhan Bitkisi Nasıl Tüketilmelidir?

Reyhan bitkisini dilerseniz salatalarda dilerseniz de yemeklerde kullanabilirsiniz. Reyhan bitkisini Antik Kuruyemiş‘ten satın alabilirsiniz. Aynı zamanda reyhan bitkisinin suyunu çıkararak da yine tüketebilirsiniz. Reyhan bitkisi su ile birlikte tüketilmesi durumunda doğrudan etki eder. Geleneksel olarak yemeklere de ilave edildiği takdirde reyhan hem yemeklere aroma katar hem de lezzet katar.

Reyhan şerbeti nedir?

Reyhan şerbeti, geleneksel Anadolu mutfağının vazgeçilmez şerbetleri arasında yer alır. Serinlemek için elinizin altında bir içecek bulunsun istiyorsanız hem göze hem de damağa hitap eden reyhan şerbetini tercih edebilirsiniz.

Reyhan Şerbeti Nasıl Yapılır?

Şef Selma Mollaoğlu’nun reyhan şerbeti tarifini evde pratik olarak hazırlayabilirsiniz.

Reyhan şerbeti için malzemeler

1 demet reyhan

1,5 su bardağı toz şeker

1 yemek kaşığı silme limon tuzu

2 litre sıcak su

Reyhan şerbetinin hazırlanışı

• Reyhanı güzelce yıkayın.

• Bir tencere veya bir sürahinin içine şeker, limon tuzu koyun ve üzerine kaynar sıcak su dökün.

• Toz şeker ve limon tuzu eriyinceye kadar kaşıkla karıştırın.

• Birkaç parçaya bölünmüş reyhanı ilave edip karıştırın.

• Üzerini örtün ve 3-5 saat bu şekilde bekletin.

• Ertesi gün ince bir tel süzgeçten geçirin.

• İyice soğuması için dolaba kaldırın.

• Reyhan şerbetini içine bolca buz koyarak servis edebilirsiniz.

Reyhan Şerbetinin Faydaları

Reyhan şerbeti, öksürük giderici etkisiyle bilinir.

Hazımsızlığı giderir, bağırsakları çalıştırır.

Reyhan şerbeti gargara yapıldığında ağız yaralarını tedavi edici etki gösterir.

Yağ yakıcı özelliği ile zayıflamaya yardımcıdır, kilo sorunu olanların imdadına yetişir.

Aynısefa otu nedir? Neye iyi gelir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.