• Mayıs 19, 2021

Hibiskus Çayının faydaları nelerdir? Nasıl demlenir?

Hibiskus Çayının faydaları nelerdir? Nasıl demlenir?

Hibiskus Çayının faydaları nelerdir?

Hibiskus çayının faydaları nelerdir? Hibiskus, kanserden koruyucu bu muhteşem bir besindir. Çayını her gün aç karna 1 fincan için. Bu çay, sigarayı bırakan kişilerin akciğerlerini 70 günde temizler.

Hibiskus nedir?

Bamba çiçeği, gülhatmi, Mekke çiçeği gibi isimlerle de anılan hibiskus dünyanın her yerinde yetişebilen bir bitkidir. Genellikle çay şeklinde tüketilen hibiskus bitkisinin içeriğinde bolca C Vitamini bulunur. Peki, hibiskusun faydaları nelerdir? Hibiskus çayı nasıl demlenir?

Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kan basıncını düşürür ve tansiyonu dengeler.

Birçok kanser türüne karşı vücudu korur.

Akciğeri temizler.

Mantar oluşumunu engeller.

Kilo alımına neden olan ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Düzenli bir şekilde hibiskus çayını tüketmek, bel çevresinde incelme ve vücut yağlarında azalma sağlar.

Böbrek iltihabına iyi gelir.

Kabızlığı ve şişkinliği giderici özelliği vardır.

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?

Suyu kaynatın.

Kaynamış suyun içine bir tutam kurutulmuş hibikus atın.

10 dakika demlenmesini bekleyin.

Süzdükten sonra için.

İsteğe bağlı olarak hibiskus çayına bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

Hamilelik döneminde hibiskus çayı tüketilmeli mi?

Hibiskus çayı, düşük riski oluşturabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde asla tüketilmemelidir. Emziren annelerin ise doktora danışması gerekir. Uzman onayı olmadan hibiskus çayını tüketmek zararlı olabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde hibiskus çayı içmeden önce bir uzmana danışmakta fayda var. Hibiskus bitkisi adet sancılarını azaltarak adet kanamasının sökülmesine yardımcı olur. Adet kanamasının geciktiği zamanlarda hibiskus bitkisinden yararlanılabilir.

Hibiskus adet söktürür mü?

Hibiskus bitkisi adet sancılarını azaltarak adet kanamasının sökülmesine yardımcı olur. Adet kanamasının geciktiği zamanlarda hibiskus bitkisinden yararlanılabilir.

Hibiskus, kanserden koruyucu bu muhteşem bir besindir. Çayını her gün aç karna 1 fincan için. Bu çay, sigarayı bırakan kişilerin akciğerlerini 70 günde temizler.

Hibiskus hakkında uzman görüşleri

Diyetisyen Deniz Zülbüncan, hibiskus hakkında merak edilenleri sıraladı…

Magnezyum ve malik asit içeren kerkede bitkisi laktasif etki göstererek bağırsaklardaki gazı ve şişkinliği giderir. Aynı zamanda magnezyum içeriği sayesinde kalp sağlığı için de olumlu etkileri vardır. Vücuttan ödem atılmasında olumlu etkileri vardır. C vitamini içeren kerkede bağışıklık sistemini güçlendirici etki de yapmaktadır.

Tansiyonu düşük olanlar dikkat

Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan 80 kişinin katıldığı bir çalışmada kerkede çayının tansiyon düşürücü etkisi kanıtlanmıştır. Journal of Human Hypertension dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre de güvenli kullanım dozu iki bardaktır.

Kerkede bitkisinin doz aşımı kan basıncını fazlaca düşürdüğü için hipotansif olan bireylerde baygınlığa bile neden olabilir. Bazı kişilerin halüsinasyon görmelerine de neden olabilir. Gebelerin asla tüketmemesi gerekir. Özellikle tansiyon ve kolesterol ilacı kullanan kişilerin ve herhangi bir hastalığı olan kişilerin kerkede çayını tüketmeden önce kendi uzmanlarına danışmaları çok önemlidir.

Cevizli kabak salatası tarifi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.