• Nisan 7, 2022

Zayıflatan ve yağ yakan matcha çayı nedir?

Zayıflatan ve yağ yakan matcha çayı nedir?

Matcha çayında bulunan yararlı bileşiklerin antikanserojenik, antiinflamatuar, antiviral ve güvenli tüketildiğinde kalp, karaciğer, böbrek gibi organlar üzerinde koruyucu etkileri olduğu biliniyor. Ayrıca Matcha çayı metabolizmayı hızlandırmaya, yağ yakımını artırmaya destek oluyor, kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Ancak her besin gibi matcha çayını da aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor. Zayıflatan ve yağ yakan matcha çayı nedir? Matcha çayının faydaları nelerdir? 

Zayıflatan ve yağ yakan matcha çayı nedir?

Posta.com.tr ‘de yer alana habere göre; matcha çayı esasında geleneksel bir şekilde yetiştirilen yeşil çayın bir çeşidinin toz haline getirilmiş halidir. Bu anlamda bildiğimiz yeşil çaydan farkı iözel yetiştirme yönteminin olması. Matcha çayını elde etmek için gölgede tutulan çay yaprakları elle toplanıyor, damar ve saplarından ayrılıyor, sonra özel olarak öğütülüyor.

Araştırmalara göre matcha çayının yetiştirilme şeklinden dolayı yeşil çaya göre onlarca kat daha fazla yararlı bileşikler içerdiği biliniyor. Dolayısıyla lezzeti, rengi ve içerdiği biyoaktif bileşikler matcha çayını yeşil çaydan daha popüler kılıyor.

Beslenme ve Diyet Uzman İrem Aksoy’dan matcha çayı hakkında merak edilenler…

MATCHA ÇAYI FAYDALARI NELERDİR? NELERE İYİ GELİR?

Beslenme ve Diyet Uzmanı İrem Aksoy, matcha çayının diğer sağlıklı gıdalara göre daha yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğunu belirtiyor. Çalışmalar matcha çayının yetişkinlerde stres koşulları sırasında veya sonrasında bilişsel işlevi iyileştirebileceğini destekliyor.

Matcha çayında bulunan yararlı bileşiklerin antikanserojenik, antiinflamatuar, antiviral ve güvenli tüketildiğinde kalp, karaciğer, böbrek gibi organlar üzerinde koruyucu etkileri olduğu biliniyor. Ancak Aksoy, yine de “matcha çayının faydaları üzerine yapılmış çalışmalar sınırlı” diyor. Dolayısıyla birçok çalışmanın aslında yeşil çayın içerdiği biyoaktif bileşiklerin faydalarından yola çıkarak matcha çayının sağlık yararlarını öne sürdüğünü belirtiyor. Bu durumda matcha faydalarını iddia etmek için yeşil çaydan ziyade matcha çayının benzersiz faydaları üzerine yapılan araştırmalara daha fazla ihtiyacımız var.

Zayıflatan ve yağ yakan matcha çayı nedir?

Matcha çayının metabolizmayı hızlandırmaya, yağ yakımını artırmaya destek olduğu dolayısıyla da kilo kaybına yardımcı olduğu da faydaları arasında sayılan özelliklerden biri. Bu bilgiye destek olan çalışmaların birinde; 30 dakikalık tempolu bir yürüyüşten önce matcha çayı tüketenlerin yürüyüş sırasında yağ oksidasyonunu yani yağ yakımını artırdığı bulunmuş.

Aksoy, “her zaman uzmanların da söylediği gibi tek başına kesin olarak zayıflamayı sağlayan mucizevi ve kanıtlanmış bir besin yoktur. Sonuç olarak matcha çayının zayıflamaya etkisini doğrulamak için daha derin ve daha geniş analizlere ihtiyaç vardır.” diyor. Ama yine de sağlık yararı ve yağ yakımına olası etki sağlamak için tüketilmesinde sakınca olmadığını belirtiyor.

MATCHA ÇAYININ YAN ETKİSİ VAR MI? ZARARLARI NELERDİR?

Her besin gibi matcha çayını da aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor. Matcha çayının içerdiği kafein miktarı göz önünde bulundurulduğunda, kişilerde kafeinin fazla tüketilmesinden kaynaklanan baş ağrısı, uykusuzluk, sinirlilik hali gibi olumsuz etkiler görülebilir.

MATCHA ÇAYININ ZARARLARI NELERDİR?

Aksoy, “Matcha çayının zararı var mı? diye sorduğumuzda, “matcha çayının etkileri üzerine yapılan klinik çalışmaların sınırlı olmasından dolayı yeşil çay üzerine yapılan çalışmalardan yola çıkarak; fazla tüketiminden kaynaklanan karaciğer ve böbrek toksisitesi, yetiştirilme şeklinden dolayı kimyasala maruz kalma görülebilir. diyor.

MATCHA ÇAYINI KİMLER TÜKETMEMELİ? 

İçerdiği kafein miktarından dolayı matcha çayını çocukların, hamilelerin ve emziren annelerin tüketmesi önerilmiyor. Ayrıca demir eksikliği, gastrointestinal sistem problemi olanlar ve kafeine duyarlı bireylerin de matcha çayı tüketmesi sakıncalı olabiliyor.

Zayıflatan ve yağ yakan matcha çayı nedir?

Her besin gibi matcha çayını da aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor. Sağlıklı bireylerin günde 1-2 fincan tüketmesinde sakınca olmadığnı belirten Aksoy, matcha çayını sıcak suda çözünmesini sağlayarak tüketiebileceğimizi belirtiyor. Matcha aynı zamanda smoothie gibi tariflere de eklenebilyor.

Editörün notu: Matcha çayı yaparken bambu karıştırıcıya sahip olmak aromasının daha da ortaya çıkmasına yardımcı oluyor.

Matcha çayı nasıl hazırlanır?

 • Damak zevkine göre 1-2 çay kaşığı kadar matcha çayı üzerine çok az su ilave edilerek kıvamlı hale getirilir.
 • Sonrasında üzerine 100-150 ml sıcak su ile iyice çözünmesi sağlanarak tüketilebilir.

KLASİK MATCHA ÇAYI TARİFİ

 • Klasik matcha çayı için 1 çay kaşığı matcha tozu ve bir fincan sıcak su yeterli.
 • Matcha tozunu süzgeçten kaşık ile ezerek bir kâse içine ekleyin.
 • Bir fincan sıcak suyun yarısını kâse içindeki toz matcha çayının üzerine dökün ve bambu fırça yardımıyla yoğun bir kıvama gelinceye kadar karıştırın.
 • Daha sonra geride kalan suyu matcha karışımına dökün ve fırça ile hızlı bir şekilde üstü köpük köpük oluncaya dek çırpın.
 • Çayınızı servis için fincana alın.

MATCHA LATTE TARİFİ

Matcha latte, 1 çay kaşığı Matcha tozu, yarım çay bardağı sıcak su ve 1 fincan sıcak süt ile hazırlanıyor.

 • Tıpkı klasik matcha çayı gibi latte hazırlarken de bir kâse içerisine toz matchayı kaşık ile ezerek süzgeçten geçirin.
 • Üzerine yarım çay bardağı sıcak su ekleyerek yoğun bir kıvam alıncaya kadar bambu fırça ile çırpın.
 • Daha sonra karışımın üzerine sıcak sütü dökerek üstü köpükleninceye kadar çırpmaya devam edin.
 • Matcha latte servise hazır!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.