• Mayıs 7, 2021

Sinameki çayı nasıl yapılır faydaları nelerdir?

Sinameki çayı nasıl yapılır faydaları nelerdir?

Sinameki çayı genellikle bağırsakları temizleme amacı ile kullanılmaktadır. Bu bitki hakkında en çok merak edilen sorular ise sinameki çayı nasıl yapılır faydaları nelerdir, sinameki çayı zayıflatır mı? Olarak karşımıza çıkıyor. İşte sinameki çayı hakkında tüm merak edilenler…

Sinameki çayı nasıl yapılır faydaları nelerdir?

Sinameki yaprağı nedir?

Temel olarak baklagiller ailesine ait bir çiçekli bitkidir. Sinameki Sarı, beyaz ve pembe çiçekleri taşır. Bu çalı kökenli sinameki, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya’nın bazı bölgelerinde bulunur. Asya’da, çoğunlukla Hindistan ve Çin’in ılıman bölgelerinde bulunur. Antrakinonlar olarak adlandırılan bileşiklerin varlığı nedeniyle güçlü bir müshil olarak kabul edilir.

Sinamekinin neredeyse bütün parçaları tıbbi değere sahiptir ve binlerce yıldır Hindistan’da bitkisel tıpta kullanılmaktadır. Yaprakları geleneksel Çin Tıbbında bitkisel müshil olarak kullanılmış, ancak düzenli kullanım için uygunsuz hale getirilmiştir. Sinameki, sağlık gıda depolarında, kapsüller ve tabletler ve çay poşetleri ve sıvı özler şeklinde mevcuttur. Bu bitkinin seyreltilmemiş kurutulmuş kökleri de kolayca elde edilebilir. Sinameki üzerinde yer alan baklagiller aynı zamanda müshil etkisine sahiptir ancak yapraklardan daha az etkilidirler.

Sinameki çayı nasıl yapılır?

Bağırsaklarınızı temizlemek için ya da bu konuda kabızlık gidermek için etkili bir bitkisel ilaç arıyorsanız, o zaman sinameki çayı tam olarak size göredir. Ancak tüketimi abartıldığında ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.

Sinameki çayı tarifi

Yarım tatlı kaşığı kurutulmuş sinameki yaprağı

1 bardak sıcak su

3 Yarım tatlı kaşığı bal

Bir cezvede bir bardak suyu kaynatın. Cezveyi ocaktan alın. Sinameki yapraklarını ekleyin, kapağını örtün ve 8-10 dakika kadar demlenmeye bırakın. İsterseniz bal ekleyin.

Sinameki çayı zayıflatır mı?

Sinameki çayının bu faydası da güçlü laksatif etkisine bağlanır. Senna yaprağı çayı bu açıdan özellikle faydalıdır. Öncelikle, düşük lifli kilo kaybı diyetlerinde sıkça görülen zaman zaman kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur. İkincisi, düşük kalorili, lezzetli bir çözüm olarak, sıvı alımınızı artırmaya yardımcı olur. Daha fazla sıvı içmek daha az yemeye neden olur. Üçüncü olarak, kalın bağırsakta toksinlerin ve sindirilmemiş gıdaların giderilmesinde yardımcı olur. Bu temizleme ve detoksifikasyon, uygun besin emilimini ve optimal metabolizmayı destekleyerek kilo kaybına neden olur.

Sinameki çayının metabolizma hızlandırıcı ve bağırsakları hızlı bir şekilde çalıştırma etkisi bulunmaktadır. Sinameki çayının bu faydaları zayıflamak için yeterlidir. Sinamekinin zayıflatıcı etkisi bulunur ancak tüketirken oldukça dikkatli olmak gerekir. Müshil etkisi olan bir çay olması dolayısıyla bağırsaklardaki yararlı bakterilerin kısa sürede yok olmasına neden olur.

Bu çayı içmek zayıflatır ancak birçok diyetisyen tarafından sinameki ile zayıflama yöntemi tercih edilmez ve sağlıklı olmadığı söylenir.

Sinameki çayının faydaları

Cilt için sinamekinin faydaları nelerdir

Sinameki bitkisi cilt için gerçekten yararlı olabilir. Radyasyona maruz kalma, çevresel kirleticiler ve sert kimyasallar cilt sağlığımızı olumsuz yönde etkiler ve çeşitli cilt rahatsızlıklarına neden olur. Doğal otlar, parlayan bir cilde sahip olmak ve cilt sorunlarını ciltte tutmak için etkili ve ucuz bir yoldur. Sinamekinin cildinize fayda sağlayabileceği bazı yollar aşağıdaki gibidir.

Akne ve egzama tedavisinde

Anti-bakteriyel özelliği, dermatolojik veya cilt rahatsızlıklarının tedavisinde size yardımcı olabilir. Sinameki yapraklarından yapılan macun, akne gibi cilt enfeksiyonlarının yanı sıra egzama gibi iltihaplı durumların tedavisinde de etkilidir. Sinameki de bulunan aseton ve etanol, akneye neden olan mikroorganizmalarla savaşabilir.

Yaraları iyileştirir

Sinameki macunlarının yaraları iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda sinameki saç kıran tedavisinde de kullanılmaktadır.

Güçlü saçlar için; sinameki

Pürüzsüz, parlak ve güçlü saçlar elde etmek için sinameki kullanabilirsiniz. Sinameki tozunu su ve yoğurtla karıştırarak doğal bir saç bakım paketi hazırlayabilirsiniz.

Sinameki çayı nasıl yapılır faydaları nelerdir?

Saçları güçlendirir

Sinameki, saçınızı güçlendirmek ve kalınlaştırmaktan başka parlaklık kazandırmak için bir saç kremi olarak kullanılabilir. Kimyasal tedavilerin olumsuz etkilerini en aza indirmek için mükemmel bir seçenektir. Başlangıçta, saçlarınız sert ve kuru hissedebilir, ancak faydalar birkaç gün sonra ortaya çıkar.

Kepekleri yok eder

Sinameki sadece saçlarınızı güzelleştirmekle kalmaz aynı zamanda saç derisini iyileştirir ve kepek tedavisini yapar. Saçınıza parlaklık ve tanım kazandırır.

Kabızlık sorunundan kurtarır

Bir müshil olmak, sinameki çayı kabızlığı gidermek için etkilidir. ABD FDA tarafından konstipasyonu tedavi etmek için reçetesiz bir ilaç olarak onaylanmıştır. Sinameki çayı, dışkı maddesini daha hızlı bir şekilde itmesi için kolonun kaslarını uyarır. Sinameki yaprağı bağırsak hareketlerine neden olan kasılmalara neden olmak için bağırsak duvarlarına etki eder. Kolonun su emmesini sağlayarak dışkıyı yumuşatır. En şiddetli kabızlık vakalarını bile etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Kolon temizleyici

Sinameki, laksatif etkileri nedeniyle “temizleyici bir bitki” olarak kabul edildi. Sinameki yaprağı, geleneksel Çin tıbbında, kalın bağırsakta biriken ısıyı ortadan kaldırmak ve vücudun midede biriken durgun gıdalardan kurtulmasına yardımcı olmak için kullanılır. Günümüzde, kolonoskopi ve diğer kolon cerrahisi türlerinden önce kolonun temizliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hemoroid tedavisi

Ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu ve hızlı iyileşmeyi kolaylaştırdığı için, anal yırtıkların ve hemoroidlerin tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Üstelik, yumuşak dışkıları desteklediğinden, anal fissür gibi patolojik durumlarda kolay defekasyona neden olur. Bunun sebebi, ağızdan sindirimden sonra, sinameki bileşiklerin, bağırsak bölgesinde absorbe edilmesine ve böylelikle de şeker olmayan parçaların kolonda ayrılmasına neden olmasıdır. Bu şeker olmayan bileşenler, bağırsak sistemini tahriş ederek ve uyararak peristaltik hareketleri arttırır. Bu şekilde, dışkıların bağırsak yoluyla geçmesini hızlandırır.

Cevizin faydaları nelerdir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.