• Ekim 28, 2020

Kuruyemiş yiyenler daha uzun yaşıyor

Kuruyemiş yiyenler daha uzun yaşıyor

Kuruyemiş yiyenler daha uzun yaşıyor; Sağlıklı beslenmenin önemi her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Bu sıralarda herkesin önem verdiği konular arasında ilk sıralarda bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek geliyor. Birçok kişi ‘bağışıklık sistemimi nasıl güçlendirebilirim, hasta olmamak için neler tüketmeliyim, sağlıklı beslenmek için neler yapmalıyım’ sorularına yanıt arıyor.

Fındığın en güzel ve besleyici atıştırmalıklardan biri olduğunu dile getiren Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Melisa Karataş, “Hasta olmamak, yaşam sürenizi uzatmak ve bağışıklığı güçlendirmenin yolu fındıktan geçmektedir” dedi. İşte fındığın benzersiz yararları…

Kuruyemiş tüketimi yaşam süresini uzatıyor

Düzenli olarak her gün fındık tüketmenin kalp krizi geçirme riskini azaltmakta etkili olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Melisa Karataş, “New England Tıp Dergisi’nde yayımlanan bir çalışma; en büyük faydayı her gün bir porsiyon kuruyemiş tüketenlerin gördüğünü söylemektedir. Çalışmada 120 bin kişi, 30 yıl boyunca izlenerek; her gün kuruyemiş tüketenlerin yaşam süresinin hiç yemeyenlere oranla yüzde 20 daha uzun olduğu saptanmıştır. Tüketilen kuruyemişler arasında ise fındık önemli bir yer almaktadır” diye konuştu.

Kuruyemiş yiyenler daha uzun yaşıyor
Kuruyemiş yiyenler daha uzun yaşıyor

“Sağlıklı bir yaşam için her gün 30 gram fındık tüketin”

Fındığın besleyici ve doyurucu özellikleri, onu gıda ürünleri arasında benzersiz ve ideal bir malzeme haline getirdiğini sözlerine ekleyen Diyetisyen Melisa Karataş, sözlerine şöyle devam etti:

“İyi bir enerji kaynağı olan fındık kolesterolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Yani tam bir kalp dostudur. Düzenli olarak her gün fındık yemek kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir. E vitamini açısından da zengin olan bu besin, mesane kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünün oluşumunun engellenmesine destek olmaktadır. Kas hacminin artmasına ve kasların güçlenmesine de katkıda bulunan fındık ayrıca güçlü kemikler için bol miktarda ihtiyacımız olan kalsiyum ve magnezyumu da almamızı sağlamaktadır. Tüm bunları toparladığımızda aslında fındığın günlük beslenme için son derece önemli ve faydalı olduğu ortaya çıkmaktadır. Günlük 30 gram fındık tüketerek sağlıklı ve zinde bir yaşam sürebilirsiniz.”

kuruyemişin faydaları nelerdir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.