• Temmuz 18, 2021

Kurban ne demek kurbanın tarihi nedir?

Kurban ne demek kurbanın tarihi nedir?
Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak ibadet maksadıyla kesilen hayvanı ifade eder. Peki, Kurban ne demek, kurbanın tarihi nedir? Detaylar yazımızın devamında. 

Kurban ne demek, kurbanın tarihi nedir?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Kurban ne demek, kurbanın tarihi nedir?

Kurban, Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve icmâ ile sabit bir ibadettir. Kurbanın meşru bir ibadet olduğuna dair Kur’an-ı Kerim’de deliller mevcuttur. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in yerine bir kurbanın, Allah tarafından kendilerine fidye (kurban) olarak verildiği açıkça bildirilmektedir (Sâffât, 37/107). Hz. Peygamber (s.a.s.) de, kurbanı bir ibadet olarak kabul etmiş ve bizzat kendisi de kurban kesmiştir. Hz. Peygamberin (s.a.s.), meşru kılınmasından itibaren vefat edinceye kadar her yıl kurban kestiği bilinmektedir (Tirmizî, Edâhî, 11; bkz. Buhârî, Hac, 117, 119; Müslim, Edâhî, 17). Ayrıca hicretin ikinci yılından itibaren bugüne kadar müslümanların kurban kesmeleri, bu konuda görüş birliği olduğunu da göstermektedir (İbn Kudâme, el-Muğnî, XIII, 360).

Kaynak: Diyanet.gov.tr

Kurban Bayramı namaz saatleri!

İl il 2021 Kurban Bayramı namaz saatlerini öğrenmek için tıklayın!

Online kuruyemiş siparişi

Bayramda tüketebileceğiniz lezzetli kuruyemiş çeşitlerini Antik Kuruyemiş online mağazasından satın alabilirsiniz. Antik Kuruyemiş internet mağazası taptaze ürünleriyle sizi bekliyor. Hemen sipariş verin, online kuruyemiş siparişi deneyimini yakalayın.

Kuruyemiş nasıl muhafaza edilir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.