• Ekim 6, 2021

Koronavirüse karşı aronya kullanımı

Koronavirüse karşı aronya kullanımı

Uzmanlar, koronavirüs sürecinde halk arasında “mucize mevye” olarak bilinen “aronya” tüketilmesini öneriyor. Araştırmalara göre, antioksidan maddeler bakımından zengin olan aronya meyvesi, vücuttaki bakteri ve virüslerin herhangi bir sağlık sorununa neden olmasına izin vermiyor. Koronavirüse karşı aronya kullanımı nasıl olmalıdır? İşte detaylar…

Türkiye dünya ile birlikte koronavirüs salgınıyla mücadele ederken, uzmanlar, virüslere karşı güçlü etkileri olan besinlerin bu dönemde sıklıkla tüketilmesini tavsiye ediyor. Yeni Akit’te yer alan haberin detaylarına göre ise o besinlerden birisi de aronya…

Yapılan araştırmalara göre hücrelerin DNA yapısını güçlendirerek kanser oluşumunu engelleyen aronya, antioksidan maddeler bakımından zengin olduğu için vücutta bakteri ve virüslerin herhangi bir sağlık sorununa neden olmasına da izin vermiyor. Uzmanlar, içinde bulunduğumuz salgın döneminde bu meyvenin de bol bol tüketilmesini tavsiye ediyor.

Yaşlanmayı geciktiriyor

Kanseri önlediği gibi vücuttaki kanserli hücreleri de yok ettiği bilinen aronya, geleneksel tıbbi tedavilerde de kullanılıyor. Kuzey Amerika’ya özgü olan bu meyve ülkemizde Bolu’da yetiştiriliyor. Aronya, yüksek miktarda antioksidan içerdiği için hücreleri kısa sürede yenileyerek yaşlanmayı da geciktiriyor.

Koronavirüse karşı aronya kullanımı

Aronyanın koronavirüse karşı önleyici olması için yeşil çay ve nar suyu ile karıştırılıp elde edilen suyla gargara yapılması gerekiyor. Almanya’nın Ulm Üniversitesi‘nde yapılan araştırma sonuçlarına göre, yeşil çay, aronya ve nar suyundan elde edilen karışım, günde 3 defa gargara yapılarak kullanıldığında, virüslerin akciğerlere inmesini engelliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.