• Ağustos 2, 2021

Kayısının faydaları nelerdir?

Kayısının faydaları nelerdir?

Yetiştirildiği kentin en önemli sembollerinden olan kayısı Malatya denin akla gelen ilk şeylerden birisi. Ekonomiye ve istihdama katkılarıyla gündemden düşmeyen bu mucize meyvenin insan sağlığına olan faydaları da saymakla bitmiyor.Peki kayısının faydaları nelerdir, gün kurusu kayısı mıdır? Kayısı meyvesi nasıl tüketilir? 

Kayısının faydaları nelerdir?

Malatayhaber.com’da yer alan haberin detaylarına göre; vücut direncini koruması ve özellikle kış aylarında etkili olan virüs salgınlarına karşı bir kalkan görevi yapan kayısının beyinin daha iyi çalışmasını sağladığı gibi kalp, astım, bronşit, kabızlık, mide rahatsızlığı gibi pek çok sıkıntıya da iyi geldiği belirtildi.

Kayısı, en güzel yaz meyvelerinden biri. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, fosfor, demir ve A,C,E vitaminleri açısından zengin bir besin.

Kayısı, zengin besin değeri ve sağlığa faydaları nedeniyle yaz aylarında bolca tüketilen meyvelerden biri. Tam bir lif kaynağı olan bu güzel meyve ülkemizin çeşitli yerlerinde yetiştirilmektedir. Diyetisyen Şeyma Yılmaz, kayısının faydalarını sıraladı.

Özellikle gün kurusu kayısının mide rahatsızlıklarına çok iyi geldiğinin bilindiğini belirten Kuru Meyve İşletmesi Üretim Müdürü Dinçer Demirayak, Dünya’da kayısının başkenti olarak bilinen Malatya’nın ürünlerinin önemli bir kısmının Aydın’da işlendikten sonra sofralara ulaştığını kaydetti.

İncir gibi kayısının da kurusunun yıl boyunca tüketilebilen nadide bir meyve olduğunu belirten Demirayak, “Büyük bir bölümü ihracat edilerek satılan kayısının önemli bir bölümü Aydın Nazilli’de işlenerek yurt içi ve yurt dışı pazarına sunuluyor. Kurutma yöntemleri ve uygulanan işlemlerden dolayı sarı ve gün kurusu olarak bilinen iki farklı renkte satılan kuru kayısının sadece ekonomiye değil sağlığa da ciddi katkıları var. Kuru kayısı ve çeşitleri diğer kurutulmuş meyveler gibi ülkemizde geleneksel yiyeceklerin başında yer alıyor. Firma olarak ülkemizin en lezzetli meyvelerini bulunduğu bölgelerden alıp işliyoruz. Kuru kayısı gerek lezzeti gerekse sağlığa olan faydalarından dolayı vazgeçemediğimiz ürünlerimizden bir tanesidir. Yetiştirilirken hiçbir kimyasal kullanılmayan kayısı bahçelerinden toplanmış ve tamamen doğal yöntemler ile kurutma işlemleri yapılmış kuru kayısıları işleyerek gıdaya teması uygun materyallerden yapılmış paketlerimiz ile gerek yurt içi gerekse yurt dışı pazara sunuyoruz. Kayısı meyvesi ile sadece ülke ekonomisine katkı sunmuyoruz aynı zamanda insanlığa sağlık hizmeti sunuyoruz” dedi.

Kayısı çekirdeği kalp krizini önlüyor

Kayısı çekirdeği kalp krizini önlüyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.