• Ocak 13, 2022

Kahveyi aniden bırakırsanız ne olur?

Kahveyi aniden bırakırsanız ne olur?

Dünyanın en çok tüketilen içecekleri arasında yer alan kahve yaz-kış demeden her mevsim içilebiliyor. Zamanla bu alışkanlığınızdan kurtulmak için radikal bir karar aldıysanız kafeinden uzak durmak sağlıklı bir tercih olabilir. Fakat kahve içmeyi aniden bırakmamalısınız. Vücudunuz onu aniden bıraktığınız zaman bazı tepkiler verecektir. Bunun yerine kahve içmeyi kademeli olarak azaltmalısınız. Kısacası Kahveyi aniden bırakırsanız ne olur? Listelist.com’dan Yunus Aygün‘ün hazırladığı içeriğin detaylarına bir göz atalım…

Kahveyi aniden bırakırsanız ne olur?

Kahvenin sağlığa faydaları olmasına rağmen, kimi insanlar için kafeinden uzak durmak daha sağlıklı bir tercih olabilir. Ancak mümkün olan en kısa sürede kafeinsiz bir hayata başlamak yerine, günlük içtiğiniz kahve miktarını kademeli olarak azaltmak ve değişikliklere uyum sağlamak için kendinize zaman tanımak daha iyidir. Vücudumuz kahveye bağımlı hale gelir ve onu aniden diyetinizden çıkarmak, kafein yoksunluğu olarak da bilinen bazı hoş olmayan semptomlara neden olabilir. Kahve içmeyi aniden bırakırsanız ne olur?

Baş ağrısı yaşayabilirsiniz

süt ürünlerini kahve

Korkunç bir baş ağrısıyla uyandıysanız, muhtemelen bir fincan sıcak, sert kahvenin bu ağrıyı ortadan kaldırabileceğini biliyorsunuzdur. Bunun nedeni kahvenin beyninizdeki kan damarlarını daraltmasıdır. Kahveyi aniden beslenme sitilinizden çıkarmaya karar verdiğinizde, kan damarları açılır ve bu da beyne giden kan akışını artırır. Vücudunuz, kan akışındaki bu ani değişikliğe adapte olurken baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Daha endişeli hissedebilirsiniz

kahve

Kulağa çelişkili gelse de, kahveyi bırakmak aslında sizi daha da gerginleştirebilir. Kafein sizi gergin hissetmenize neden olsa da, vücudunuz zihinsel ve fiziksel olarak ona bağımlı hale gelir. Kahveyi aniden kesmek sizi endişeli ve stresli hissettirebilir. Öte yandan eğer bir fincan kahveyi şekerli veya şekerli şuruplarla içmeye alıştıysanız, şekerden çekilme semptomları da yaşayabilirsiniz, bu da daha yoğun bir sinirlilik hissetmenize neden olabilir.

Kahveyi aniden bırakırsanız ne olur?

Cilt sağlığınız etkilenebilir

kahve yemekten

Anksiyete terlemenize ve kalbinizin çok daha hızlı atmasına neden olabilir ve bu durum cildiniz için de iyi değildir. Bunun sebebi, cildinizin gözeneklerini etkileyen ve yağ üretiminin artmasına neden olan stres hormonu olarak da bilinen kortizol üretimini tetiklemesidir. Bu da tıkanmış gözeneklere, siyah noktalara ve yağlı görünen bir cilde yol açabilir. Stres ve kaygı cildinizin en büyük düşmanlarıdır ve cildinizin erken yaşlanmasına bile neden olabilir.

Dişleriniz daha hassas hale gelebilir

kahve

Kafein yoksunluğunun en rahatsız edici semptomlarından biri muhtemelen mide bulantısıdır. Mide bulantısı kusmanıza neden olabilir ve bu da dişlerinizi etkileyebilir. Sık sık kahve içmek dişlerinizi lekeleyip sararmasına neden olsa da, kahveyi aniden bırakmak da ağız sağlığınız için iyi değildir. Kusma ağız kuruluğuna ve erozyona neden olarak dişlerinizi daha hassas ve çürüklere yatkın hale getirir.

Baş dönmesi yaşayabilirsiniz

Kahve tiryakisiyseniz, sabahları biraz sersemlik hissederseniz. Bu durumda ise en sevdiğiniz kahvenin günü kurtaracağını bilirsiniz. Ancak kahveyi tamamen bırakmaya karar verdiğinizde, vücudunuzun bu değişikliklere uyum sağlaması zaman alır. Bu sürede ise baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Sersemlik hissediyorsanız oturmaya veya uzanmaya çalışın. Bu belirtiler genellikle 9 güne kadar sürer ve vücudunuzun değişime alışması için zamana ihtiyacı vardır.

Konsantre olmakta zorlanabilirsiniz

Kahve, sabahları uyanmanıza yardımcı olmasının yanı sıra, sınavlardan veya işteki büyük bir günden önce odaklanmanızı da iyileştirebilir. Kafein, adrenalin seviyenizi yükseltir, kan basıncınızın yükselmesine neden olur ve ayrıca beyni uyarır. Kafeinsiz yaşamaya karar verdiğinizde, ilk başta konsantrasyonla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz ancak bu duruma alışırsınız.

Kaynak: Listelist

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.