• Ocak 13, 2022

Granül Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Granül Kahve Nasıl Olur?

Granül Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Granül Kahve Nasıl Olur?

Gerek televizyonlarda gerekse sosyal medyada granül kelimesi ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu kelimenin anlamını bilmeyenler internet üzerinden TDK sözlüklerinde araştırmaktadır. Peki, granül ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Granül kahve nasıl olur?

İlk defa karşılaşılan ve anlamı bilinmeyen kelimeler internette sıklıkla araştırılmaktadır. Granül kelimesi de bunlardan birisidir.

Granül kahve nasıl olur?

Granül kelimesi dilimize Fransızcadan girmiş bir kelimedir. Kökeni Fransızca olsa da dilimizde çok sık kullanılmaktadır. Granül kelimesi genellikle kahvelerde geçen bir kelimedir. Maddenin en küçük tanesi olarak bilinmektedir. Ayrıca Biyolojik bir terim olan granülün biyolojik anlamı küçük yuvarlak ya da oval bir yapı olarak bilinmektedir.

Granül TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Granül kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüklerinde iki farklı anlam ile belirtilmiştir. Granül kelimesinin iki anlamını da öğrenerek sizlerde cümle içerisinde kullanabilirsiniz. Granül kelimesinin TDK anlamı şu şekildedir:

– Bir maddenin en küçük tanesi
– Sitoplazmada bulunan küçük tanecikler

Granül Kahve Nasıl Olur?

Granül kahve çözünebilir kahve olarak da adlandırılmaktadır. Demlenmiş kahve çekirdeklerinin birkaç işlemden geçirilmesi sonucunda elde edilen hazır kahve şekline granül kahve adı verilmektedir. Yapılan işlemler sonucunda oluşmuş bu ürün partikül veya toz şeklinde olabilmektedir. Bu sayede sıcak su içerisinde hızlı bir şekilde çözülmekte ve kahveli içecek haline gelir.

Günümüzde granül kahve instant kahve olarak da bilinmektedir. Bu kahveler kaynamış sıcak suya konulduğu zaman hızlı çözünür. Günümüzde ise çok yaygın bir şekilde tüketilmektedir.

Kaynak: Milliyet

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.