• Ocak 18, 2022

Cevizin faydaları nelerdir?

Cevizin faydaları nelerdir?

Cevizin faydaları nelerdir? Ceviz hangi hastalıklara iyi gelir? Ceviz sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller açısından benzersiz bir meyvedir.  Bu yazıyı okuduktan sonra cevize hayatınızda daha fazla yer vereceğinize eminiz. İşte sağlığa faydalarıyla bilim dünyasını şaşkına çeviren ceviz hakkında detaylı bilgiler…

Cevizin faydaları nelerdir?

Antioksidanlar Açısından Zengindir

Ceviz, diğer yaygın kuruyemişlerden daha yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir. Yüksek antioksidanı E vitamini ve melatonini cevizin dışındaki kağıtsı kabuğundan gelir. Sağlıklı yetişkinlerde yapılan ön, küçük bir çalışma, ceviz açısından zengin bir yemek yemenin yemekten sonra “kötü” LDL kolesterolün oksidatif hasarını önlediğini gösterdi.

Bitkisel Omega Kaynağı

Ceviz, omega-3 yağında diğer kuruyemişlerden önemli ölçüde daha yüksektir. 28 gram cevizde 2,5 gram omega sağlar. Ceviz de dahil olmak üzere bitkilerden elde edilen Omega-3 yağına alfa-linolenik asit (ALA) denir. Gözlemsel çalışmalar, günde yediğiniz her bir gram ALA’nın kalp hastalığından ölme riskinizi %10 azalttığını göstermiştir.

Enflamasyonu Azaltabilir

Enflamasyon, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalığın temelinde yer alır ve oksidatif stresten kaynaklanabilir. Cevizdeki polifenoller, bu oksidatif stres ve iltihaplanma ile savaşmaya yardımcı olabilir.

Bağırsak Sağlığına Teşvik Eder

Araştırmalar, bağırsağınızın sağlığı olumlu yönde etkileyen bakteriler ve diğer mikroplar açısından zengin olması durumunda, sağlıklı bir bağırsak genel sağlığınızın daha iyi olduğunu gösterir.  Mikrobiyotanızın sağlıksız bir bileşimi, bağırsaklarınızdaki ve vücudunuzun başka yerlerindeki iltihaplanma ve hastalığa katkıda bulunarak obezite, kalp hastalığı ve kanser riskini artırabilir. Ne yediğiniz, mikrobiyotanızın yapısını önemli ölçüde etkileyebilir. Ceviz yemek, mikrobiyotanızın ve bağırsaklarınızın sağlığını desteklemenin bir yolu olabilir.

Kanser Riskini Azaltabilir

Cevizdeki polifenoller meme, prostat ve kolorektal kanserler dahil olmak üzere belirli kanser riskinizi azaltabilir. Daha önce belirtildiği gibi ceviz, polifenol ellagitanninler açısından zengindir. Bazı bağırsak mikropları bunları ürolitin adı verilen bileşiklere dönüştürebilir. Ürolitinler, bağırsağınızda anti-inflamatuar özelliklere sahip olabilir; bu, ceviz yemenin kansere karşı korunmaya yardımcı olmasının bir yolu olabilir.

Kilo Kontrolü Sağlar

Ceviz kalorisi yoğundur, ancak araştırmalar, onlardan emilen enerjinin besinlerine göre beklenenden %21 daha düşük olduğunu göstermektedir. Dahası, ceviz yemek iştahınızı kontrol etmenize bile yardımcı olabilir.

Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felç için önemli bir risk faktörüdür. Bazı araştırmalar, ceviz yemenin, yüksek tansiyonlu kişilerde ve stres altındayken sağlıklı kişilerde de dahil olmak üzere, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Cevizlerin kalp sağlığına iyi geleceğini düşünmektedir.

Sağlıklı Yaşlanmayı Destekler

Yaşlandıkça, hareketliliğinizi ve bağımsızlığınızı korumak için iyi bir fiziksel işlevsellik şarttır. Fiziksel yeteneklerinizi korumanıza yardımcı olabilecek bir şey sağlıklı beslenme alışkanlıklarıdır. Kalorisi yüksek olmasına rağmen ceviz, yaşlandıkça iyi fiziksel işlevi desteklemeye yardımcı olabilecek temel vitaminler, mineraller, lif, yağlar ve bitki bileşikleri ile doludur.

Beyin Fonksiyonunu Destekler

Ceviz kabuğunun küçücük bir beyne benzemesi sadece bir tesadüf olabilir, ancak araştırmalar cevizin gerçekten de zihniniz için iyi olabileceğini gösteriyor. Ceviz, beyninizin iltihaplanmaya karşı korunmasına yardımcı olabilecek ve yaşlandıkça iyi beyin fonksiyonlarını destekleyebilecek besinler içerir.

Erkek Üreme Sağlığını Destekler

İşlenmiş gıdalar, şeker ve rafine tahıllarda yüksek olan tipik Batı diyetleri, sperm fonksiyonunun azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Ceviz yemek, sperm sağlığını ve erkek doğurganlığını desteklemeye yardımcı olabilir.

Kandaki Yağ Düzeyini Düzenler

Yüksek “kötü” LDL kolesterol ve trigliserit seviyeleri, uzun süredir kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Düzenli olarak ceviz yemenin kolesterol seviyelerini düşürdüğü sürekli olarak gösterilmiştir.

Kaynak: Lezzet.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.