• Ocak 21, 2022

Aşırı fıstık tüketimini durdurmanız için 5 neden

Aşırı fıstık tüketimini durdurmanız için 5 neden

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte yeni mahsul olarak tüketilen yer fıstığı en çok tercih edilen atıştırmalık çeşitlerindendir.  Yer fıstığı, sağlığınız için şüphesiz harika olsa da, aşırı tüketimi zararlı olabilir. Yüksek miktarda doymamış yağlar bile çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. İşte, aşırı fıstık tüketimini durdurmanız için 5 neden…

1. KİLO ARTIŞINI HIZLANDIRIR

Yer fıstığı zengin bir yağ kaynağı olduğu için aşırı tüketimi istenmeyen kilo alımına neden olabilir. Araştırmalar, bir avuç yer fıstığının 170 kalori içerdiğini kanıtladı. Diyet kurallarına göre, vücudumuzun günlük 1600 ila 2400 kalori alması gerekir. Yer fıstığı atıştırırken, günlük alımı aşmak kolaydır ve bu, birkaç kilo almanıza neden olabilir.

Aşırı fıstık tüketimini durdurmanız için 5 neden

2. MİNERAL EMİLİMİNE ENGEL OLUR

Genel sağlığınıza katkılarına rağmen, yer fıstığı vücudunuzdaki mineral emilimini engelleyebilir. Yer fıstığındaki bir bileşen olan fitik asit, demir, çinko, kalsiyum ve magnezyum emilimini engellemekten sorumludur. Fitatlar zamanla mineral eksikliklerine, bağırsak yolunda tahrişe ve alerjilere katkıda bulunabilir.

3. YÜKSEK TANSİYONA NEDEN OLUR

Yer fıstığı sodyumda doğal olarak düşük olsa da, tuzlu fıstık yemek kan basıncını yükseltebilir. Çok fazla sodyum, su ve sıvıları kan dolaşımınıza çekerek yüksek tansiyona neden olabilir. Bu nedenle, yemeden önce düşük sodyumlu veya tuzsuz fıstıkları tercih edin.

4. ENFLAMASYONU ARTIRABİLİR

Yer fıstığının yüksek miktarda omega-6 içerdiği ancak omega-3 içermediği göz önüne alındığında, yer fıstığı omega-3 ila 6 oranlarınızı omega-6’ya göre ağırlaştırabilir. Bu temel doymamış yağ asitlerindeki bir dengesizlik vücudunuzda iltihaplanmaya neden olabilir.

5. ALERJİK REAKSİYONLAR GERÇEKLEŞEBİLİR

Fıstık alerjileri ne kadar yaygın olsa da yer fıstığının çeşitli formlarıyla karşılaşan alerjik kişilerin sayısı çok fazladır. Gıda işlemede kullanılan özleri ve hazırlanması sırasında yer fıstığına maruz kalan gıdaların çapraz kontaminasyonu nedeniyle yer fıstığına reaksiyon yaygındır. Fıstık alerjisinin bazı belirtileri ciltte kaşıntı, nefes darlığı ve ishaldir.

Kaynak: Ensonhaber

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.