• Ocak 17, 2021

V60 Kahve demleme yöntemi

V60 Kahve demleme yöntemi

V60 yöntemi nedir, nasıl kahve demlenir?

V60 Kahve demleme yöntemi; Kahve, keşfedildiği günden bu yana tüm dünya toplumları tarafından en çok tüketilen içeceklerden biridir. Çekirdek kalitesi, kavurma işlemi ve tazeliği kadar kahvenin tadını etkileyen bir diğer önemli husus ise onun nasıl demlendiğidir.

V60 yöntemi ise en pratik kahve demleme çeşitlerinden biridir. Alman Melitta Bentz tarafından bulunan bu pratik yöntem her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir.

V60 Dripmaker kahve demleme aparatı ile nasıl kahve demlenir?

V60 yöntemi ile kahve demlerken öncelikle suyu kaynayıncaya kadar ısıtın ve birkaç dakika bekleyin (en ideal sıcaklık 92 ile 96 derece arasındadır).Şimdi gelelim V60 Dripmaker aparatınızla nasıl lezzetli bir kahve demleyeceğinize; lezzetli püf noktalar aşağıdaki yazıda sizi bekliyor.

-Kağıt filtrelerin tırtıklı kısmını katlayarak aparatın içerisine yerleştirin.

NOT: V60 demleme yönteminde kahvenin demlenebilmesi için 3 dakika gibi kısa bir süreye ihtiyaç vardır. 250 gramlık kahve paketi ile yaklaşık 16 bardak kahve hazırlayabilirsiniz. V60 demleme yönteminde orta öğütülmüş kahveleri kullanmanız gerekmektedir.

V60 demleme için ihtiyacınız olan kahve/su oranı için aşağıdaki örnek bilgileri kullanabilirsiniz:

• 15 gr. kahve (2 yemek kaşığı) / 240ml su

• 30 gr. kahve (4 yemek kaşığı) / 480ml su

• 45 gr. kahve (6 yemek kaşığı) / 720ml su

-Sıcak su ile kağıt filtreyi ıslatın. Bu işlem sayesinde kağıt filtrenin demliğe iyice yapışması sağlanmaktadır. Aynı zamanda ıslanan kağıt filtre, kağıt kokusunun kahveye karışıp aromasının bozulmasını engeller.

-Demliğin yarısına kadar sıcak su doldurun ve sonrasında kahvenin bardağa damlamaya başlaması için 10 saniye bekleyin. Bu işleme çiçeklenme (blooming) deniliyor. Blooming esnasında karbondioksit ile beraber bazı istenmeyen, kahvenin tadını bozan asitler dışarıya salınır. Böylece, kahvenizin tüm lezzet profilleri oluşmaya başlayacaktır.

-Çiçeklenme (blooming) bittikten sonra 55 saniye içerisinde, geri kalan su ile kahveniz kahvenin tamamını eşit şekilde demlemeye devam edin.

V60 kahve demleme aparatınızı kullandıkça kendi damak tadınıza göre suyun sıcaklığı, kahvenin inceliği ve miktarı ile ufak oynamalar yaparak size özel ideal demlemeye ulaşacaksınız. Afiyet olsun!

V60 Kahve demleme yöntemi
V60 Kahve demleme yöntemi

Videoyu izlemek için tıklayın!

Kafein kahve çekirdeğinden nasıl ayrıştırılır? Öğrenmek için tıklayınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.