• Ekim 29, 2020

Pikan cevizi nedir? Faydaları nelerdir?

Pikan cevizi nedir? Faydaları nelerdir?

Pikan cevizi; Türkiye’deki ilk çalışmaları 1953 kadar uzanan bu tropikal meyve türü, normal cevizden farklı olarak desenli bir görünüme sahiptir. Bildiğimiz ismiyle Pikan cevizlerinin sağlık açısından çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bu da onları yemeklerimiz ve hatta atıştırmalıklarımız için muhteşem birer süper gıda haline getirir.

Bu besinler kuruyemişten ziyade tek çekirdekli ve kabuklu birer meyvedir. Ayrıca ‘Pecan’ kelimesi Kuzey Amerika yerli Algonkin dilinde ‘Kırmak için taş gerektiren kuruyemiş’ anlamına gelmektedir.

Pikan cevizinin 6 muhteşem faydası!

2000 yılından bu yana dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan araştırmalar, bu güzel meyvenin damak tadımızın yanı sıra diyet listelerine de katkı sunduğunu göstermektedir.

Kolesterolü Düşürür

Loma Linda Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, Pikan cevizleriyle desteklenen bir diyetin, vücuttaki gama-tokoferol seviyelerinin iki katına çıkarttığını ve kandaki kötü kolesterolün yüzde 33 oranında azaldığını tespit etti.

Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur

Pikan cevizleri koroner kalp hastalıklarını önleyen bir çeşit E vitamini (gama tokoferol) bakımından zengindir.

Pikan cevizi

Yüksek antioksidan içerir

Yüksek antioksidan kapasitesine sahip yiyecekler kanser, koroner kalp hastalığı ve Alzheimer gibi nörolojik hastalık riskini azaltabilir. Ayrıca, en büyük USDA gıda antioksidanları araştırmasına göre, Pikan cevizleri, tüm kuruyemişler arasında en yüksek antioksidan kapasitesine sahip olan besinlerdir.

Sinir sistemini korur

Diyetinize Pikan cevizi eklemek, sinir sistemini korumaya yardımcı olur. Massachusetts Lowell Üniversitesi’ndeki Hücresel Nörobiyoloji Merkezi’ndeki araştırmaya göre Lou Gehrig Hastalığı olarak da bilinen ALS gibi hastalıklar gibi yaşa bağlı motor nöron dejenerasyonunun ilerlemesini geciktirebilir.

Pikan cevizi kilo aldırır mı?

Ayrıca, bir araştırma  Pikan cevizi yemenin kilo aldırmadığını, bu nedenle günde birkaç cevizin rahatlıkla yenebileceğini tespit etti.

19’dan fazla vitamin ve mineral içeriyor

A vitamini, E vitamini, folik asit, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, oleik asit, B1 vitamini, tiamin, magnezyum, protein ve çinko gibi 19’dan fazla vitamin ve mineral içerirler. Ayrıca, çok az karbonhidrat içeren iyi bir protein kaynağıdırlar ve sodyum içermezler.

Kaynak: Nutrition Data

Pikanlar hakkında kısa bilgi!

-Bu meyveyle ilgili fosil kalıntıları, tarih öncesine kadar dayanmaktardır.

-1500’lerde Amerikan yerlileri tarafından ekildiği bilinmektedir.

-İlk olarak Mississippi vadisinde yetiştirilen bir bitkidir.

-Dünyanın en büyük Pikan fidanı Mississippi, Lumberton’da bulunmaktadır.

Hemen sipariş vermek için tıklayın!

Brezilya cevizinin faydaları nelerdir? Öğrenmek için tıklayınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.