• Ocak 5, 2021

Kış aylarının vazgeçilmez besini kestane faydaları!

Kış aylarının vazgeçilmez besini kestane faydaları!

Kestane faydaları; Kış aylarıyla birlikte kestane mevsimi de geldi. İşte C vitamini deposu kestanenin faydaları …

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir lif, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin ve sağlık için çok faydalı olan kestane hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kestane faydaları

“Kestane stresi azaltır, kan basıncı ve kolesterolü dengeler, bağışıklığı güçlendirir ve kalbi korur”

Kestanenin 100 gramında 170 kalori olduğunu, 3 orta boy kestanenin 1 dilim ekmeğe eşdeğer olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “B ve C grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir açısından zengin olan kestanenin öğünlerde tercih edilebilir. Diyet lifi açısından 100 gram kestane günlük ihtiyacın yüzde 21’ini karşılayabilir” dedi ve kestanenin yararlarını sıraladı.

Kestane, içerdiği antioksidan bileşenler ve C vitamini sayesinde vücudu koruyarak bağışıklığı güçlendirir. B kompleks vitaminleri açısından zengin olmasından dolayı da büyüme ve gelişmeyi destekler, kırmızı kan hücreleri oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca gribe karşı da koruyucudur.

KESTANE HASTALIKLARDAN KORUYOR

Kestane, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içerdiğinden hastalıklar için koruyucudur.

Kolesterolü dengelemede ve koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur.

Diyabet ve böbrek hastaları kestane tüketimine dikkat etmeli

Yüksek potasyum içeriği nedeniyle böbrek hastaları hekimine danışmadan kestane tüketmemeli. Diyabet hastaları ve zayıflama diyeti yapanlar kestane porsiyonuna dikkat etmeli.

KESTANE VÜCUDA ZİNDELİK VERİYOR

Kestanenin içeriğinde bulunan potasyumun kas yorgunluğunu gidererek vücuda zindelik verir. Kestane stresin zararlı etkilerini azaltıyor. Kestanede gluten bulunmadığından çölyak hastaları, gluten intoleransı olanlar ve alerjisi olanlar da rahatlıkla tüketebilir.

Diğer blog yazısı için tıklayınız! Evde kestane nasıl pişirilir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.