• Haziran 1, 2021

Hangi kuruyemişler çiğ olarak tüketilir?

Hangi kuruyemişler çiğ olarak tüketilir?

Hangi kuruyemişler çiğ olarak tüketilir? Bitkilerin ve meyvelerin kurutularak tüketilmesi en eski uygarlıkların bile yaşam tarzında yer almıştır.Günümüze kadar gelen kuruyemiş ve kuru meyvelerden bazıları tüm dünyada sıklıkla tercih edilen besin maddeleri arasındadır. Kimi zaman sağlığa faydaları ve kimi zaman da sofralarımıza lezzet katsın diye tükettiğimiz kuruyemiş ve kuru meyveler birçok farklı şekilde tercih edilir. Peki ama kuruyemişler neden çiğ olarak tüketilir? Çiğ kuruyemiş ile kavrulmuş kuruyemiş arasındaki fark nedir? Hangi kuruyemişler çiğ olarak tüketilir? Birçok kişi tarafından merak edilen sorunun yanıtı yazının devamında…

Hangi kuruyemişler çiğ olarak tüketilir?

Hangi kuruyemişler çiğ olarak tüketilir?

Dünyanın bütün mutfaklarında kendisine yer bulan lezzetli kuruyemiş çeşitleri, günlük olarak tüketilmesi gereken besin maddeleri arasında yer almaktadır. Antik Kuruyemiş’ten satın alabileceğiniz kuruyemiş çeşitlerini yılın her mevsiminde tüketebilirsiniz.Yemekleriniz, ara öğünleriniz ve lezzetli tariflerinize ayrı bir tat katacak kuruyemişler çiğ olarak tüketildiğinde vücudumuza birçok faydası bulunmaktadır.Çiğ olarak tüketilebilen kuruyemiş çeşitlerini ve faydalarını sizler için derledik.

Chandler ceviz içi: Ceviz tokluk hissi vererek kilo kontrolüne yardımcı olur. Ceviz en çok aperatif olarak yenir ancak salatalara, makarnalara, çorbalara ve unlu mamullere de eklenebilir. Ceviz, doymamış olarak bilinen faydalı yağlar açısından daha zengindir. İçeriğinde Alfa-linolenik asit (ALA) olarak adlandırılan nispeten yüksek miktarda omega-3 yağ asidi vardır. Ceviz ayrıca özellikle linoleik asit adı verilen bir omega-6 yağ asidi bakımından zengindir.

Çiğ fındık içi: Fındığın içinde bulunan kalsiyum ve magnezyum sayesinde kas ağrıları ve krampların önlenmesine de yardımcı olur. Özellikle de çiğ fındık tüketmek bu sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Çiğ badem içi: Badem, vücudun işlevi için elzem maddeler içerir. Bunlardan biri de magnezyumdur. Bademde yüksek miktarda bulunan magnezyum vücutta yorgunluğun giderilmesini sağlarken kas fonksiyonlarının düzenli çalışmasında etkilidir.

Çiğ kaju: Kajunun içeriğinde kasları ve damarları rahatlatan magnezyum minerali vardır. Bu mineral ayrıca kemik sağlığının korunmasında etkilidir.

Çiğ Antep fıstığı: Antep fıstığı en düşük kalorili kuruyemişler arasında yer almaktadır. Protein miktarı çok fazla olmasına rağmen kalori miktarının düşük olması Antep fıstığını oldukça değerli kılmaktadır.

Altın çilekAntik Kuruyemiş’te kuru meyve olarak satın alabileceğiniz altın çilek, dünyanın en yüksek lif oranına sahip olan bir meyvesidir. Güçlü bir antioksidan olan altın çilek kış mevsiminde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır. Spor yapanlar için tatlı deposu olarak ihtiyaca göre dengeli olarak tüketilebilir.

Çekirdeksiz siyah üzümSiyah üzüm diğer üzümlere göre daha yüksek bir antioksidan içeriğine sahiptir. Lif ve su içeriği bakımından zengindir. İçeriğindeki C vitamini sayesinde hücre yenilenmesine katkı sağlar.

Ara öğünde tüketebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.