• Mayıs 28, 2021

Funda çayının faydaları nelerdir?

Funda çayının faydaları nelerdir?

Funda çayının faydaları nelerdir? Funda çayı nasıl hazırlanır? Funda çayı nedir? Halk dilinde süpürge çalısı olarak da bilinen funda bitkisi, sert iklimlerde yetişmeye uygun olmadığı bilinmektedir. Dünya üzerinde en çok yetiştirildiği bölgeler Güneydoğu Asya’da bulunurken ülkemizde ise özellikle Marmara ve Trakya bölgelerinde yetiştiriciliği yapılır.

Pembe ve mor renkli çiçeklere sahip olan funda bitkisi sonbaharda çiçeklenmeye başlar. Latince ismi Calluna Vulgaris olan funda bitkisi ağaçlık bölgelerde kendiliğinden yetişen bir bitki türü olmaktadır. Serin ve gölgeli alanlarda yetişmektedir. Bu bitkinin anavatanı Avrupa olarak kabul edilir fakat Amerika ve Asya’da da yaygın olarak rastlanmaktadır. Funda çayının faydaları nelerdir?

Funda çayının faydaları nelerdir? Funda çayı zayıflatır mı? Merak edilen bu soruyu yanıtlayacağız. İşte detaylar…

Funda Çayı Faydaları Nelerdir?

Fundagiller ailesinden olan funda bitkisinin faydaları saymakla bitmez. Genellikle çay olarak tüketilen bu bitkinin faydalarından birisi de metabolizmayı hızlandırarak kolay bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olur. Şifa deposu olan funda yaprağı soğuk kış aylarında nezle ve grip gibi soğuk algınlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca ateş düşürücü etkiye sahiptir. Funda çayı doğum sancısını hafifletmeye yarayan bir bitki çayıdır. Bu özelliğinden dolayı doğumun kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır. Funda çayının içeriğinde bulunan potasyum, sodyum ve kalsiyum gibi mineraller sayesinde kas hareketlerini düzenleyici etki oluşturmaktadır. Ayrıca eklem ve kemik hastalıklarının tedavisine destek sağlamaktadır. Bu bitki çayı damarların genişlemesini sağlayarak kalbin daha rahat kan pompalamasına yardımcı olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarını gidermeye yardımcı olur. Funda yaprağı çayı böbrek taşlarının düşürülmesini sağlar ve enfeksiyon nedeniyle oluşan ishalin tedavisinde kullanılmaktadır. Gut hastalığının tedavisine yardımcı olmaktadır. Kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Funda çayı kan şekerinin düzenlenmesine ve dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Prostat kanseri tedavisinde etkilidir. Cinsel performansı artırıcı etkiye sahiptir. Yüzünüzde bulunan sivilce ve aknelerin yok olmasına yardımcı olmaktadır. Cilt hastalığı olan gül hastalığını tedavi etmeye yardımcı olur.

Funda Çayı Nasıl Hazırlanır?

Funda çayı için yaklaşık yarım litre su kaynatınız. Funda yaprağı kurusundan yaklaşık olarak 6 kaşık demliğe ilave ediniz. Yaklaşık 15-20 dakika demlenmesini bekleyiniz. Demlendikten sonra süzüp tüketebilirsiniz. Günde en fazla 2 bardak olmak üzere aç karnına tüketebilirsiniz.

Funda Çayı Zayıflatır Mı?

Her derde deva olan şifa deposu funda bitkisinin çayının içeriğinde yer alan antioksidan bileşenler sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve kolay bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olur. Vücutta biriken toksinlerin ve aşırı suyun atımını sağlar. Toksinlerin vücuttan atılması metabolizmayı rahatlatarak daha hızlı çalışmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır. Funda çayı ödem attırıcı özelliği nedeniyle birçok zayıflama kürünün içinde bu bitkinin yaprağı da bulunmaktadır. Özellikle bu bitki çayı karın ve göbek bölgesinde biriken yağların etrafındaki toksinlerin atımına yardımcı olmaktadır. Toksinlerden kurtulan bu bölgedeki yağların yakımı hızlanır ve istediğiniz bedene daha erken kavuşmanızı sağlamaktadır. Düzenli bir şekilde funda çayı tüketirseniz vücudunuzdaki kilo farkını görmüş olursunuz.

Funda çayının yan etkileri!

Eğer ki bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan funda çayını tüketmeyiniz. Aksi takdirde bazı ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Beyaz çayın faydaları! Beyaz çay nasıl demlenir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.